Reklama

Polityka i prawo

Sieci energetyczne budzą stałe zainteresowanie hakerów. Europejska organizacja zaatakowana

fot. pxhere / Creative Commons CC0
fot. pxhere / Creative Commons CC0

ENTSO-E (Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych) odnalazła dowody udanego włamania do swojej sieci biurowej – poinformowano w oficjalnym komunikacie. Atak nie zagraża funkcjonowaniu sieci przesyłowych.  

Jak informuje organizacja, przeprowadzono ocenę ryzyka oraz opracowano plany awaryjne, aby zmniejszyć ryzyko potencjalnych kolejnych ataków oraz skalę skutków w razie ich wystąpienia. Jak podkreślono jednak atak przypuszczono na sieć biurową organizacji, która nie jest w żaden sposób połączona z żadnym z systemów OSP (operator systemu przesyłowego - podmiot, który zarządza i kontroluje system przesyłowy w danym kraju). Oznacza to, że nie doszło do ataku na krytyczne systemy kontroli sieci. 

ENTSO-E informuje również, że każdy z członków został poinformowany o zaistniałym ataku.

Europejska Sieć Operatorów Elektroenergetycznych Systemów Przesyłowych zrzesza 42 operatorów systemów przesyłowych energii elektrycznej (OSP) z 35 krajów w Europie. Polska reprezentowana jest przez spółkę PSE S.A. Organizacja powołana została na podstawie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 714/2009 z dnia 13 lipca 2009 r. w sprawie warunków dostępu do sieci w odniesieniu do transgranicznej wymiany energii elektrycznej i uchylającego rozporządzenie (WE) nr 1228/2003. Organizacja została powołana w 2008 roku, a pełną operacyjność posiada od lipca 2009 roku.  

Komentarze