Reklama

Polityka i prawo

Sieć 5G w co najmniej siedmiu miastach w Polsce

Fot.  Diego Delso/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Diego Delso/Wikipedia Commons/CC 3.0

Polkomtel, operator sieci Plus z grupy Cyfrowy Polsat, rozpoczyna budowę komercyjnej sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz.  Sieć ma ruszyć w pierwszym kwartale 2020 r. i być dostępna w co najmniej siedmiu dużych miastach - podał Polkomtel w komunikacie prasowym.

"Przeprowadzone w 2019 roku testy zakończyły w grudniu przygotowania Plusa do stworzenia i uruchomienia pierwszej w Polsce komercyjnej sieci 5G. Obecnie rozpoczęła się już budowa sieci 5G na częstotliwości 2600 MHz" - napisano w komunikacie.

Budowa sieci 5G grupy Cyfrowy Polsat na początku ma być realizowana w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Wrocławiu. Na jej potrzeby zostały przeznaczone zasoby w paśmie 2600 MHz, które mają pozwolić na uzyskanie prędkości przesyłu danych na poziomie powyżej 500 Mb/s.

"W pierwszym kwartale 2020 roku jest planowane uruchomienie 5G na około 100 stacjach bazowych. Stacje bazowe będą wyposażane w sprzęt sieciowy 5G dostarczony przez firmy Nokia i Ericsson" - napisano w informacji prasowej.

Sieć ma być realizowana w technologii TDD (Time Division Duplex), która pozwala na realizację transmisji danych z wykorzystaniem jednego, wspólnego fragmentu pasma do naprzemiennej w czasie transmisji downlink oraz uplink.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio-, a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnie wykorzystywanej sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

W grudniu Play poinformował, że planuje udostępnić sieć w technologii 5G na terenie aglomeracji trójmiejskiej, dzięki modernizacji ponad 100 stacji bazowych działających w paśmie 2,1 GHz.

Źródło:PAP

Komentarze