Reklama

Polityka i prawo

Sektor prywatny krytykuje amerykański wywiad. Szybka reakcja NSA

Fot. National Security Agency/Wikipedia/Domena publiczna
Fot. National Security Agency/Wikipedia/Domena publiczna

Nowa dyrekcja ds. cyberbezpieczeństwa, wchodząca w skład amerykańskiej National Security Agency (NSA) planuje wprowadzić rozwiązania  umożliwiające szybsze udostępnianie danych o zagrożeniach. Decyzja jest odpowiedzią na krytykę ze strony sektora prywatnego, według której agencja spóźnia się z dostarczaniem kluczowych informacji – informuje serwis CyberScoop.

Nowa dyrekcja ma zostać uruchomiona 1 października. Impulsem do jej utworzenia była reakcja na skargi pochodzące z sektora prywatnego dotyczące opóźnień w dostarczaniu informacji oraz danych o krytycznym znaczeniu dla bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Według przedstawicieli firm NSA nie dostarcza istotnych wiadomości na temat złośliwych witryn lub innych kampanii hakerskich w czasie rzeczywistym.

Według Anne Neuberger, dyrektor NSA, nowa komórka ma pomóc sektorowi prywatnemu w „zapobieganiu i eliminowaniu intruzów”. Jej głównym celem jest zapobieganie atakom przed ich wystąpieniem.

„Mamy pewne spostrzeżenia i informacje, którymi powinniśmy się podzielić” – powiedziała Anne Neuberger podczas wystąpienia w Billington. Dodała, że NSA postara się pomóc firmom zrozumieć ogólne cele hakerów, sposób, w jaki je realizują oraz jaką konkretną infrastrukturę techniczną firmy mogą monitorować pod kątem zagrożeń i ryzyka.

Jak podaje CyberScoop, Anne Neuberger wyraziła również nadzieję, że personel agencji, który koncentruje się na zrozumieniu zagrożenia może ściślej współpracować z osobami odpowiedzialnymi za pracę nad technologią obronną i eliminowaniu podatności. „Gdy wspaniali ludzie siedzą razem, mogą rozwiązać problem w bardziej zróżnicowany sposób” – stwierdziła dyrektor NSA. Jednak jak sama podkreśliła – „Niektóre z tych zmian zajmą nam kilka miesięcy”.

Komentarze