Reklama

Polityka i prawo

Samorządy stawiają na rządową platformę?

fot. gov.pl
fot. gov.pl

Już 120 miast, gmin i powiatów zgłosiło chęć dołączenia do portalu samorzad.gov.pl, zaledwie w tydzień po po uruchomieniu projektu - informuje resort cyfryzacji. 

Samorzad.gov.pl to serwis, z którego bezpłatnie mogą skorzystać wszystkie jednostki samorządu terytorialnego w Polsce - przenosząc tam swoje witryny internetowe. Wystarczy wypełnić formularz.

Czy warto?

Urzędnicy, samorzad.gov.pl to koniec Waszych zmartwień o utrzymanie strony internetowej, zapewnienie jej odpowiedniego bezpieczeństwa, czy problemy techniczne. To również redukcja związanych z tym kosztów - przekonuje resort cyfryzacji. 

"Samorzad.gov.pl to realne wsparcie dla jednostek samorządu terytorialnego. To ustandaryzowane narzędzie, które stworzyliśmy w odpowiedzi na codzienne potrzeby – zarówno urzędników, jak i mieszkańców. Spełnia też ustawowe wymogi dotyczące dostępności cyfrowej – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. "Bierzemy na siebie zaplecze techniczne, rolą samorządów jest jedynie wypełnianie go treścią" – dodaje szef MC.

Przed przystąpieniem do prac, resort zapytał obywateli, jakie informacje są dla nich najważniejsze, ale również - co utrudnia im poruszanie się po obecnie funkcjonujących gminnych stronach internetowych. "Dzięki temu, udało nam się stworzyć intuicyjny i przystępny serwis, dostosowany do nowoczesnych standardów, w tym do tzw. mobile first – czyli czytelności na urządzeniach mobilnych" - czytamy dalej w komunikacie ministerstwa.

Samorzad.gov.pl - niejako w pakiecie - umożliwia również korzystanie z Biuletynu Informacji Publicznej.  Dzięki migracji lokalnych serwisów na portal rządowy gminy i powiaty nie będą musiały ponosić kosztów utrzymania oraz zapewnienia bezpieczeństwa danych przed cyberatakami.

Wszystko w jednym

Już w pierwszym tygodniu działania portalu, jak informuje resort, zgłosiło się do 120 samorządów, które chcą przenieść swoje strony na samorzad.gov.pl. To m.in. gminy Dębno, Mokobody, Szydłowiec, Ułęż czy Wąsacz, ale i miasta - Przasnysz, Ożarów Mazowiecki, Dąbrowa Tarnowska, czy Augustów.

Aby przystąpić do projektu, wystarczy wypełnić prosty internetowy formularz.

Resort przypomina najważniejsze korzyści płynące z przeniesienia portalu na samorzad.gov.pl:

  • Dostępność cyfrowa - serwis samorzad.gov.pl jest dostosowany do standardów dostępności cyfrowej WCAG 2.1.AA.
  • Biuletyn Informacji Publicznej - w ramach serwisu informacyjnego istnieje możliwość prowadzenia Biuletynu Informacji Publicznej.
  • Wygoda - wszystkie Jednostki Samorządów Terytorialnych są w jednym miejscu. Przez co zapewniony będzie łatwy dostęp do usług.
  • Rozwój - środowisko serwisu jest stale rozwijane pod kątem funkcjonalności i wydajności oraz nowoczesnych standardów.
  • Bezpieczeństwo - serwis samorzad.gov.pl jest stale aktualizowany i monitorowany pod kątem bezpieczeństwa.
  • Oszczędności - dzięki wykorzystaniu zasobów Ministerstwa Cyfryzacji można obniżyć koszt utrzymania serwisów informacyjnych.

Jeśli chcecie wiedzieć, jak wygląda gminna strona na portalu samorzad.gov.pl, możecie to sprawdzić od ręki. Od początku są z nami powiat konecki (https://samorzad.gov.pl/powiat-konecki/) i gmina Zabrodzie (https://samorzad.gov.pl/gmina-zabrodzie/).

"Samorzad.gov.pl jest efektem doświadczeń, jakie zdobyliśmy w pracy nad serwisem GOV.pl. To dostępna dla wszystkich obywateli brama do kontaktu z administracją publiczną. Teraz poszliśmy krok dalej – otworzyliśmy GOV.pl dla samorządów. Warto skorzystać z tej możliwości i dołączyć do samorzad.gov.pl. Zapraszamy" – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji / SG

Komentarze