Reklama

Polityka i prawo

Rząd szykuje się na inwestycje w cyberbepieczeństwo

Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr/CC BY 2.0
Fot. Marco Verch Professional Photographer/Flickr/CC BY 2.0

Na skutek incydentu z udziałem ministra Dworczyka oraz serii włamań na konta polityków polski rząd szykuje się na inwestycje w cyberbezpieczeństwo - wskazuje dziennik „Rzeczpospolita”. 

Jak podaje gazeta, obecnie rząd szacuje, że w wyniku ataku phishingowego doszło do przejęcia danych logowania 727 kont, a pełna lista celów liczyła tylko w tej sprawie ponad 4,5 tys. kont. Z poszkodowanymi kontaktuje się teraz policja, przynajmniej w tych przypadkach, gdy udaje się zidentyfikować właścicieli - wskazuje dziennik.

„Rzeczpospolita podkreśla, że politycy rządu i związani z nim analitycy są przekonani, że grupa stojąca bezpośrednio za włamaniem na konta ministra Michała Dworczyka oraz innych polityków będzie aktywna jeszcze przez dłuższy czas. Jak informuje gazeta, w przyszłym tygodniu ma ruszyć system szkoleń z wykorzystaniem kluczy bezpieczeństwa (U2F) dla urzędników i najważniejszych osób w państwie. Docelowo ten program ma objąć też parlamentarzystów.

Kolejnym etapem jest nowelizacja ustawy o krajowym zasobie cyberbezpieczeństwa. Prace nad nią trwają, a celem ma być m.in. zwiększenie wynagrodzeń w tej sferze, tak by łatwiej było zatrudniać specjalistów z rynku prywatnego. Inwestycje związane z cyberbezpieczeństwem, w tym w infrastrukturę, mają wynosić około 500 mln zł. Rząd chce też zmienić podejście samorządów do tej kwestii. Dlatego przystąpienie do wielu programów inwestycyjnych będzie uzależnione od przeprowadzania specjalnego audytu cyberbezpieczeństwa w gminie - pisze dziennik.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze