Reklama

Polityka i prawo

Rosja nękana przez hakerów? Apel do społeczności międzynarodowej

Fot. Peakpx/CC0
Fot. Peakpx/CC0

Od początku bieżącego roku rosyjskie sieci i systemy państwowe są nękane przez rosnącą liczbę cyberataków. Działania hakerów skierowane są nie tylko w sektor publiczny, ale także w gospodarkę państwa. W obliczu zagrożenia Moskwa zaapelowała do społeczności międzynarodowej o podjęcie współpracy w zakresie walki z „terroryzmem ery cyfrowej”.

Przedstawiciel rosyjskiego MSZ Andriej Krutskikh w wywiadzie dla International Life podkreślił, że od początku roku infrastruktura cyfrowa tego państwa była nękana przez ponad 12 000 cyberataków. Jak zaznaczył, skoordynowane działania hakerów stały się częstsze niż miało to miejsce w przeszłości. Złośliwe operacje są wymierzone przede wszystkim w sektor publiczny, finansowy, przemysłu obronnego, edukacji oraz ochrony zdrowia – informuje serwis E Hacking News.  

„Liczby potwierdzają ogromne niebezpieczeństwo związane z cyberatakami, ponieważ nękane obiekty odpowiadają za codzienne życie społeczeństwa i państwa, a także bezpieczeństwo obywateli” – miał powiedzieć przedstawiciel rosyjskiego MSZ.

Przedstawiciel MSZ podkreślił, że największym niebezpieczeństwem cyberataków jest to, że mogą one prowadzić do konwencjonalnego konfliktu. W związku z tym zaapelował do społeczności międzynarodowej o podjęcie wspólnych działań przeciwko terroryzmowi w erze cyfrowej. Co więcej, doradca prezydenta zaznaczył, że wykorzystanie technologii informacyjnych i komunikacyjnych może zagrażać suwerenności państw – informuje E Hacking News.  

„Rosja wzywa do skuteczniejszej współpracy międzynarodowej w walce z zagrożeniem terroryzmem, zwłaszcza w erze cyfrowej. Korzystanie z ICT przez terrorystów stanowi wyraźne wyzwanie dla międzynarodowego pokoju i bezpieczeństwa wynikające z nielegalnego korzystania z tych technologii” – wyjaśnił przedstawiciel rosyjskiego MSZ. Dodał, że cyberataki nie są obecnie jedynie problemem kryminalnym, lecz również politycznym.

Reklama

Komentarze

    Reklama