Reklama

Polityka i prawo

Rosja chce przewidywać zamieszki. Stworzy specjalne oprogramowanie  

Fot. Tcapb/Wikimedia Commons/CC 4.0
Fot. Tcapb/Wikimedia Commons/CC 4.0

Narodowe Centrum Informatyzacji, będące rosyjską spółką państwową, stworzy oprogramowanie służące do prognozowania mityngów i zamieszek. Docelowo narzędzie trafi do władz lokalnych i regionalnych. 

Zadaniem oprogramowania będzie prognozowanie wybuchu masowych zamieszek i dynamiki ich rozwoju w perspektywie krótkoterminowej - relacjonuje dziennik Kommiersant”. Prace nad tym systemem prowadzone są w ramach projektu Bezpieczne Miasto. Celem jest zapobieganie protestom i zamieszkom m.in. poprzez stałe analizowanie publikacji w mediach, komentarzy na portalach społecznościowych czy danych z systemu monitoringu.

W założeniach oprogramowania zdefiniowano pojęcia mityngu, konfliktu politycznego, konfliktu religijnego, potencjału protestu; jako przykłady wykorzystywane są np. starcia między nacjonalistami i imigrantami w Moskwie w 2013 roku czy wcześniejsze bójki kibiców piłkarskich.

Jeśli zamieszki już się zaczną, system ma pomóc w ich rozładowaniu, m.in. poprzez analizowanie liczby ich uczestników, kierunku przemieszczania się tłumu i zachowania inicjatorów.

Kommiersant” zaznacza, że zdania ekspertów na temat powstającego systemu są podzielone. Jedni uważają, że istnieją już na świecie platformy cyfrowe, które mogą dokonywać tego rodzaju analiz. Inni zaś uważają, że takie oprogramowanie wymaga długich testów na dużej liczbie danych.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Źródło:PAP

Komentarze