Reklama

Polityka i prawo

Rewolucja dla posiadaczy e-dowódów. Aplikacja zastąpi czytnik

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Właściciele e-dowodów od dziś nie potrzebują już czytnika, by móc zalogować się do usług e-administracji lub potwierdzić profil zaufany. Do sklepu Google Play trafiła właśnie aplikacja eDO App, która skutecznie go zastępuje.

Akcja aktywacja

Od 4 marca ubiegłego roku każdy wydany dowód posiada warstwę elektroniczną. Warstwa elektroniczna to wbudowany bezstykowy chip. Dzięki niemu właściciel dokumentu może komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument. Jest jeden warunek: musi tę warstwę aktywować. Można to zrobić odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną ustalamy także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy).

Do tej pory e-dowody odebrały ponad 3 miliony Polaków. Ponad milion z nich aktywowało swój nowy dokument, a to oznacza, że mogą korzystać z jego warstwy elektronicznej. Do tej pory, aby skorzystać z możliwości, jakie daje e-dowód potrzebny był czytnik. Logując się np. do e-usług trzeba było położyć na nim dokument. Od dziś czytnik nie jest już potrzebny. Wystarczy telefon.

eDO App ułatwia korzystanie z e-dowodu. Mamy nadzieję, że dzięki niej coraz więcej Polaków - dla własnej wygody - będzie korzystało z warstwy elektronicznej. Aplikacja upowszechni też wykorzystanie e-dowodu w biznesie

Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Pobierz, zainstaluj, korzystaj

Od dzisiaj z apki mogą korzystać właściciele telefonów z systemem Android (i NFC). Aplikacja jest do pobrania ze sklepu Google Play  jest bezpłatna i bezpieczna - zapewnia Ministerstwo Cyfryzacji. Zastosowane w niej zabezpieczenia chronią nasze dane przed nieuprawnionym skopiowaniem i dalszym wykorzystaniem.

Na przełomie czerwca i lipca eDO App trafi też do sklepu AppStore i będą mogli z niej korzystać użytkownicy smartfonów z systemem iOS. W celu uruchomienia aplikacji nie musimy się rejestrować ani podawać żadnych swoich danych. W przypadku kiedy będziemy chcieli z niej skorzystać powinniśmy postępować zgodnie ze wskazówkami systemu.

Dzięki aplikacji - właściciel e-dowodu z aktywną warstwą elektroniczną - w kilka chwil może np. założyć i potwierdzić profil zaufany (PZ) - chwali się na swojej stronie Ministerstwo Cyfryzacji. Bez wizyty w punkcie potwierdzającym a i bez pośrednictwa bankowości elektronicznej.

Informacja prasowa/Ministerstwo cyfryzacji

Komentarze