Reklama

Polityka i prawo

Rekordowa kara grzywny nałożona przez amerykański organ. Sprawa dotyczy Facebooka

Fot. TheDigitalArtist/Pixabay
Fot. TheDigitalArtist/Pixabay

Jak informuje The Wall Street Journal, władze Facebooka osiągnęły porozumienie z Federalną Komisją Handlu (Federal Trade Commission, FTC) w sprawie powtarzających się naruszeń prywatności. Według dziennika w strukturach Komisji miało miejsce głosowanie dotyczące zatwierdzenia ugody z gigantem mediów społecznościowych, na mocy której będzie on zmuszony zapłacić  5 miliardów dolarów. Dokument znajduje się obecnie w Departamencie Sprawiedliwości w celu szczegółowego przeglądu.  

Jak wskazuje The Wall Street Journal, większość głosujących opowiedziało się za nałożeniem na Facebooka wysokiej grzywny. Poza karą pieniężną, koncern może zostać objętymi również dodatkowymi restrykcjami, na razie nie wiadomo jak mogłyby one wyglądać. Rzecznik Facebooka odmówił komentarza w sprawie i nie potwierdza doniesień medialnych.

W kwietniu władze Facebooka poinformowały, że przekazały 3 miliardy dolarów jako część grzywny FTC. Według doniesień medialnych sprawa dotyczy przede wszystkim skandalu związanego z Cambridge Analytica oraz innych przypadków naruszeń prywatności i danych w ostatnim czasie.

W najnowszym kwartalnym raporcie o przychodach Facebook zanotował 15,1 mld USD sprzedaży, czyli o 26% więcej niż w poprzednim roku. W związku z tym 3 miliardy dolarów stanowiły jedynie około 6 procent środków, jakimi dysponowała firma.

Jeśli grzywna zostanie oficjalnie zatwierdzona przez wszystkie szczeble administracji, będzie największą w historii funkcjonowania FTC (Obecny rekord to 22,5 miliona dolarów grzywny wobec Google z 2012 roku). Niemniej jednak nawet 5 miliardów dolarów, jakie Facebook musiałby zapłacić za naruszenia prywatności prawdopodobnie nie przeszkodzą firmie w odnotowaniu kolejnych rekordowych zysków.

Źródło: The Wall Street Journal

Komentarze