Reklama

Polityka i prawo

Reakcja na doniesienia ws. Pegasusa. Będzie posiedzenie komisji cyfryzacji

fot. arvin keynes/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. arvin keynes/ Unsplash/ Domena publiczna

Zwołuję posiedzenie Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie inwigilacji polskich obywateli za pomocą szpiegowskiego systemu Pegasus - poinformował w piątek szef komisji Jan Grabiec (KO). To efekt ostatnich informacji w sprawie tego oprogramowania i ryzyka potencjalnej inwigilacji. 

Jak informowaliśmy w czwartek, resort obrony Izraela zmniejszył liczbę państw, którym lokalne firmy mogą sprzedawać narzędzia do nadzoru i cyberataków, takie jak np. Pegasus. Na liście potencjalnych nabywców brakuje Polski. Początkowo na liście państw, którym izraelskie firmy mogły sprzedawać swoje produkty znajdowały się 102 kraje. Teraz liczbę tą znacznie uszczuplono do 37 państw. 

Natomiast dzień wcześniej Apple poinformowało, że pozwało izraelską firmę NSO Group - twórców systemu szpiegowskiego Pegasus w związku z naruszeniami bezpieczeństwa i prywatności użytkowników iPhone’ów. Część z klientów otrzymało lub otrzyma ostrzeżenie od firmy w sprawie potencjalnego ryzyka instalacji oprogramowania Pegasus na ich telefonach. O szczegółach ostrzeżenia wysyłanego przez Apple możecie przeczytać tutaj.

Będzie posiedzenie komisji cyfryzacji

Na doniesienia na temat izraelskiego oprogramowania zareagowali w piątek posłowie Koalicji Obywatelskiej. "Zwołuję posiedzenie Komisji Cyfryzacji Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii w sprawie inwigilacji polskich obywateli za pomocą szpiegowskiego systemu Pegasus" - poinformował na Twitterze rzecznik PO Jan Grabiec, który jest także przewodniczącym Komisji Cyfryzacji.

Jak dodał, gruntownego wyjaśnienia wymaga m.in. sprawa prokurator Wrzosek. "To kwestia cyberbezpieczeństwa Polaków" - podkreślił Grabiec.

Chodzi o informację opublikowaną na Twitterze przez prokurator Ewę Wrzosek, która podała, że otrzymała ostrzeżenie od Apple wskazujące, że mogła paść ofiarą ataku z wykorzystaniem Pegasusa ze strony służb państwowych. "Właśnie otrzymałam alert od Apple o możliwym cyberataku na mój telefon ze strony służb państwowych. Ze wskazaniem, że mogę być celem ataku ze względu na to co robię lub kim jestem. Ostrzeżenie potraktuję poważnie bo poprzedziły je inne incydenty. Zbigniew Ziobro czy to przypadek?" - napisała.

Natomiast Kamila Gasiuk-Pihowicz przypomniała na Twitterze doniesienia medialne o tym, że dofinansowanie na zakup Pegasusa Centralne Biuro Antykorupcyjne otrzymało z Funduszu Sprawiedliwości. "Będziemy wnioskować o zwołanie w tej sprawie także Komisji Sprawiedliwości. Dlaczego służby inwigilują polskich prokuratorów? A może robią to tylko wobec tych niezależnych tak jak (Ewa Wrzosek)? Czy to w tym celu pieniądze z Ministerstwa Sprawiedliwości trafiły do CBA? -  napisała posłanka KO.

Śledzenie dziennikarzy i polityków

W lipcu opublikowane zostały wyniki międzynarodowego dziennikarskiego śledztwa 17 mediów, gdzie stwierdzono, że oprogramowanie Pegasus umożliwiało śledzenie co najmniej 180 dziennikarzy, 600 polityków, w tym trzech prezydentów, 10 premierów i jednego króla oraz 85 działaczy praw człowieka i 65 liderów biznesu z różnych krajów.

Przy pomocy Pegasusa można nie tylko podsłuchiwać rozmowy z zainfekowanego smartfona, ale też uzyskać dostęp do przechowywanych w nim innych danych, np. e-maili, zdjęć czy nagrań wideo, oraz kamer i mikrofonów. 

O tym, jak działa Pegasus pisaliśmy na łamach CyberDefence24.pl wielokrotnie. Polecamy zapoznać się z tekstem: #CyberMagazyn: Anatomia Pegasusa. Jak działa najpotężniejszy system inwigilacyjny świata?

NB/PAP


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze (2)

  1. BadaczNetu

    Firm które robią to samo co NSO Group jest na rynku sporo. NSO chyba za bardzo urosło i konkurencja podłożyła świnię...

  2. boze serio

    dodawanie zdjecia gwiazdy muzyki elektronicznej w kontekscie Pegazusa i polski czyni was portal niesamowicie wiarygodnym XD

Reklama