Reklama

Polityka i prawo

Przyspieszona likwidacja serwisu społecznościowego Google+

Fot. Charlie Wollborg/flickr
Fot. Charlie Wollborg/flickr

Serwis Google+ zakończy działalność już w kwietniu 2019 roku. Według informacji podanych przez serwis Tech Radar, likwidacja platformy zostanie przyspieszona ze względu na wykrycie nowej podatności, która zagraża prywatności ponad 52 milionów użytkowników. 

Interfejs programistyczny sieci Google+ (API) zostanie wyłączony w ciągu kolejnych 90 dni, co ma sprawić, że żadne zewnętrzne podmioty nie zyskają już dostępu do danych użytkowników platformy przed jej całkowitą likwidacją - zapowiedziało Google. Wcześniej planowano, że ze względu na wykryte naruszenia bezpieczeństwa danych użytkowników platformy Google+ zostanie zamknięte w sierpniu 2019 roku.

Google uzasadniło decyzję o przyśpieszeniu likwidacji platformy odkryciem dostępu do danych użytkowników, jaki przez pewien czas miały zewnętrzne aplikacje. Informacje udostępnione przez przypadek deweloperom obejmowały: nazwę użytkownika, adres e-mail, wykonywany zawód, wiek, a także zdjęcia zamieszczone na platformie. Dane te mogły trafić w ręce zewnętrznych podmiotów nawet, gdy ich ustawienia prywatności w serwisie ograniczały widoczność do najbliższego grona znajomych - podał Tech Radar.

Zaistniały błąd w Google+ pozwalał na dostęp zewnętrznych twórców do danych jedynie przez sześć dni. Firma zapewniła, że w wyniku podatności nie zostały ujawnione żadne hasła ani dane finansowe bądź inne dane krytyczne. Nie znaleziono również dowodów na to, aby twórcy aplikacji wykorzystali informacje w jakikolwiek sposób ani w ogóle byli świadomi dostępu do danych użytkowników. Koncern zaznaczył ponadto, że nie wykryto żadnej aktywności ze strony hakerów ani naruszenia bezpieczeństwa systemów platformy.

SZP/PAP

Komentarze