Reklama

Polityka i prawo

Program "Laptopy dla czwartoklasistów". Ile szkół do tej pory dostało sprzęt?

Autor. Thomas Park/Unsplash

Początek roku szkolnego 2023/24 to także realny start obowiązywania programu, który ma zapewnić laptopy dla uczniów klas czwartych szkoły podstawowej oraz dla nauczycieli. Na jakim etapie jest realizacja programu?

Reklama

W sobotę w podwarszawskim Otwocku odbyła się konferencja prasowa dotycząca programu „Laptop dla ucznia". Obecny na konferencji wiceminister cyfryzacji Paweł Lewandowski, przedstawił stopień realizacji projektu. Jak podał, dotychczas uczniowie w 178 szkołach w Polsce otrzymali laptopy. Dostarczono 4330 komputerów. Dodał też, że od tego tygodnia z nowego sprzętu skorzysta ponad 400 uczniów z Otwocka.

Reklama

Podczas konferencji zapowiedziano też kolejne dostawy sprzętu. „W kolejnych dniach sukcesywnie będą realizowane dostawy do kolejnych 50 regionów w całej Polsce, w których rozstrzygnięte zostały już przetargi i podpisane umowy z podwykonawcami" – podało w komunikacie Biuro Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji.

„Zgodnie z obowiązującą podstawą programową z laptopów, które otrzymają uczniowie będzie można korzystać na wszystkich lekcjach, nie tylko informatyki. Laptopy będą własnością rodziców uczniów, a ich przekazanie będzie następować na podstawie umowy zawartej przez gminę lub szkołę z rodzicem ucznia" – czytamy dalej.

Reklama

Czytaj też

Infolinia dla rodziców i nauczycieli

W połowie sierpnia na łamach CyberDefence24 informowaliśmy o wyborze wykonawców we wspomnianych regionach. Jak pisaliśmy, najczęściej wybranym modelem laptopa był HP ProBook 440 G9 (17 regionów – red.). )

Ustawa o wsparciu kompetencji cyfrowych uczniów i nauczycieli  weszła w życie 2 sierpnia 2023 roku. Na 394 346 laptopów dla czwartoklasistów przeznaczony zostanie ponad miliard złotych. Maksymalna cena zakupu komputera wynosi 2939,70 złotych.

Więcej informacji na temat realizacji programu dostępne jest na stronie laptopdlaucznia.gov.pl. Podana strona zawiera odnośniki umożliwiające pobranie darmowego oprogramowania do nauki.

Ministerstwo poinformowało również o uruchomieniu specjalnej infolinii dla rodziców i nauczycieli, którzy chcieliby dopytać o funkcjonowanie programu "Laptop dla ucznia". Infolinia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 09:00 do 18:00. Numer telefonu: 22 182 22 88.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama