Polityka i prawo

Prezes Poczty Polskiej: intensywnie przygotowujemy się do pełnienia roli narodowego operatora cyfrowego

Fot. CyberDefence24.pl
Fot. CyberDefence24.pl

"Bardzo silna marka Poczty Polskiej jest często wykorzystywana w rozległych kampaniach phisingowych. Staramy się im przeciwdziałać, przede wszystkie poprzez komunikowanie i kampanie społeczne" - powiedział prezes Zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. Opowiedział również o planach na przyszłość oraz wyzwaniach związanych z przygotowaniem Poczty Polskiej do objęcia funkcji Narodowego Operatora Cyfrowego.

Poczta Polska instytucją zaufania publicznego

"Poczta Polska to firma bardzo duża o ogromnej tradycji, 462 lata zobowiązuje. To też firma, która działa jako instytucja zaufania publicznego" - powiedział prezes Zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. Jego zdaniem, z tego powodu firma może popełniać o wiele mniej błędów. 

Działalność poczt w innych państwach UE

"Poczty w krajach europejskich bardzo często są uczestnikiem cyfrowego rynku" - wskazuje Zdzikot. Dodał, że bardzo często świadczą one dużo szerszy zakres usług niż tylko ten, wynikający z definicji  zakresu i definicji usług powszechnej.

Bezpieczeństwo jest kluczowe

"Bezpieczeństwo to słowo klucz. Jesteśmy spółką skarbu Państwa. Jesteśmy operatorem wyznaczonym, któremu Państwo powierzyło szereg zadań na zasadzie zaufania" - przypomniał prezes Zarządu Poczty Polskiej Tomasz Zdzikot. "Jesteśmy otwarci na przyjmowanie kolejnych usług, które chcemy świadczyć przy wykorzystaniu największych zasobów w kraju." - dodał

Cyberbezpieczeństwo jest priorytetem

Prezes Zarządu przypomniał, że cyberbezpieczeństwo to niezwykle ważne zadanie, zwłaszcza w kontekście wdrażania nowych usług i profili elektronicznych. "Jesteśmy bardzo dużą spółką. Zatrudniamy prawie 80 tys. ludzi i mamy 7,5 tys. placówek" - dodał. Zdzikot wyjaśnił, że Poczta Polska musi zapewnić z "jednej strony bezpieczeństwo naszych własnych sieci oraz systemów, ale również wykonać zadania związane z zapewnieniem ciągłych działań, zwłaszcza w kontekście naszej roli jako operatora infrastruktury krytycznej, a także bezpieczeństwa świadczonych usług dla obywateli na zewnątrz."

Poczta Polska narodowym operatorem cyfrowym

"Intensywnie przygotowujemy się do pełnienia roli narodowego operatora cyfrowego. To dla nas niezwykle ważne, ważne również dla firmy i państwa polskiego" - powiedział Zdzikot. "To jest projekt zgodnie wdrażany z ustawą, którą rząd premiera Morawieckiego przyjął w lutym tego roku. Obecnie trwają prace parlamentarne"- dodał prezes Zarządu Poczty Polskiej. 

Komentarze