Reklama

Polityka i prawo

Ponadnarodowa operacja zakończona zatrzymaniem hakera. Sukces wieloletniego dochodzenia

Fot. Staff Sgt. Ashely Moreno/Wikimedia Commons/Domena Publiczna
Fot. Staff Sgt. Ashely Moreno/Wikimedia Commons/Domena Publiczna

Wspólna operacja ukraińsko-amerykańsko-litewska doprowadziła do zatrzymania hakera oskarżonego o działalność cyberprzestępczą wymierzoną w amerykańskie instytucje finansowe – informuje serwis CyberScoop. Mężczyzna oskarżony jest o milionowe kradzieże. 

33-letni mężczyzna jest oskarżony o kradzież 6 milionów dolarów z kont amerykańskich instytucji finansowych. Głównym narzędziem działania podejrzanego miały być ukierunkowane cyberataki. W tle pozostaje również sprawa prania brudnych pieniędzy.

Jak wskazuje CyberScoop, tożsamość zatrzymanego mężczyzny oraz nazwy poszkodowanych podmiotów nie zostały ujawnione. Wiadomo jedynie, że aresztowanie jest wynikiem operacji prowadzonej przez krajowy Cyber Police Department, Criminal Investigation Department of the National Police, Metropolitan Criminal Investigation Department, a także ukraińskie Prosecutor General’s Office.

W dochodzenie zaangażowane było również FBI oraz Financial Crime Investigation Service of Lithuania’s Ministry of the Interior. Strona ukraińska zaznaczyła, że „w grę wchodzi ekstradycja zatrzymanego do Stanów Zjednoczonych”.

Jak podaje lokalna policja, FBI rozpoczęło śledztwo w tej sprawie w 2010 roku. Z kolei dopiero w tym roku ukraińskie władze otrzymały od amerykańskich służb wniosek o międzynarodową pomoc prawną „w poszukiwaniu i aresztowaniu hakera” – informuje CyberScoop.

„Policja zatrzymała napastnika w jednym z najdroższych hoteli w stolicy, gdzie tymczasowo mieszkał” – podkreśliła ukraińska policja w specjalnym oświadczeniu.

Reklama

Komentarze

    Reklama