Polityka i prawo

5 lat więzienia kary dla brytyjskiego hakera

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Brytyjski obywatel został skazany przez sąd w Stanach Zjednoczonych na karę więzienia za działalność w grupie hakerskiej „The Dark Overlord”. Zobowiązany został do wypłacenia prawie 1,5 miliona dolarów odszkodowania.

Obywatel Wielkiej Brytanii oskarżony był o kradzież wrażliwych danych osobowych od firm i żądanie okupu pod groźbą ujawnienia pozyskanych rejestrów na kryminalnych rynkach.

39-letni Brytyjczyk Nathan Wyatt, brał udział w kolektywie hakerskim znanym jako „The Dark Overlord”. Za swoją działalność został skazany na 5 lat więzienia, a także konieczność zapłaty 1 467 048 dolarów amerykańskich.

Jak podkreślono w komunikacie Departamentu Sprawiedliwości Wyatt przyznał się, że „wykorzystywał swoje umiejętności techniczne do polowania na prywatne dane Amerykanów i wykorzystanie wrażliwego charakteru ich dokumentacji medycznej i finansowej dla własnych korzyści”.

Grupa Dark Overlord prześladowała niezliczoną liczbę podmiotów działających na terenie Stanów Zjednoczonych. Wyatt przyznał, że był członkiem grupy od 2016 roku. Grupa ta odpowiedzialna jest za zdalny dostęp do sieci komputerowych wielu amerykańskich firm bez autoryzacji. Ofiarami we wschodnim dystrykcie Missouri były m.in. służba zdrowia, firmy księgowe i inne. Wyatt przyznał, że współspiskowcy The Dark Overlord działali, uzyskując poufne dane od firm ofiar, w tym dokumentację medyczną pacjentów i dane osobowe, a następnie grożąc ujawnieniem skradzionych danych, chyba że firmy zapłaciłyby okup w wysokości od 75 000 do 350 000 dolarów w bitcoinach.

Komentarze

    Czytaj także