Reklama

Polityka i prawo

Ponad 3 miliony Polaków z e-dowodem

Fot. Ministry of Foreign Affairs/Flickr/CC 3.0
Fot. Ministry of Foreign Affairs/Flickr/CC 3.0

Dowód osobisty to dokument, który towarzyszy nam przez całe życie. Nie oznacza to jednak, że jest bezterminowy. Jest ważny 10 lat. Na jego wymianę nie trzeba czekać do ostatniej możliwej chwili. Wniosek o nowy dowód można złożyć w dowolnym momencie przez Internet z wykorzystaniem profilu zaufanego i odpowiedniego zdjęcia.

Z profilu zaufanego korzysta już 7,2 miliona Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji przypomina, że zdjęcie nie może mieć więcej niż pół roku, powinno być zrobione na tle białej ściany oraz mieć odpowiednie proporcje.

Nowy dowód nic nie kosztuje. Dokument będzie czekał maksymalnie 30 dni od złożenia wniosku. Od początku roku o nowy dowód przez internet zawnioskowało ponad 140 tysięcy osób.

Dokument, który już odebrały lub niebawem odbiorą, będzie e-dowodem, czyli dowodem osobistym z warstwą elektroniczną. Dzięki niej właściciel dokumentu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia też m.in. elektroniczne podpisywanie dokumentów

Marek Zagórski - minister cyfryzacji

Ostatnio korzystanie z e-dowodu stało się jeszcze prostsze. A wszystko dzięki aplikacji eDO App, która zastępuję czytnik. Apkę znajdziecie w sklepach Google Play lub App Store. Jest bezpłatna – informuje Ministerstwo Cyfryzacji.

E-dowód składa się z warstwy elektronicznej czyli wbudowanego bezstykowego chipa. Dzięki niemu właściciel dokumentu może komunikować się online z administracją publiczną lub elektroniczne podpisać dokument. Jest jeden warunek: musi tę warstwę aktywować. Można to zrobić odbierając dokument lub w dowolnym innym momencie, ale zawsze w urzędzie. Aktywując warstwę elektroniczną użytkownik ustala także dwa kody PIN (cztero- i sześciocyfrowy).

AK/Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama