Reklama

Polityka i prawo

Polska fabryka Ericssona bronią w walce o wdrożenie 5G w Europie?

fot. choukyin / pixabay
fot. choukyin / pixabay

„Polska ma się stać się europejskim centrum produkcji Ericssona, jednego ze światowych potentatów telekomunikacyjnych” - donosi „Rzeczpospolita”. Premier Mateusz Morawiecki przebywający obecnie w Sztokholmie ma spotkać się z wiceprezesem koncernu Ericsson odpowiadającym za Europę i Amerykę Łacińską Arunem Bansalem.

Dzisiejsze rozmowy mają być poświęcone przeniesieniu do Polski produkcji części urządzeń wykorzystywanych do wdrożenia technologii 5G. Jak donosi „Rzeczpospolita” („Rz”) szwedzki dostawca ma w planach zwiększenie produkcji w zakładzie w Tczewie oraz podjęcie próby uniezależnienia się od rynku chińskiego. W założeniu eksport urządzeń z Polski ma stanowić zdaniem dziennika „imponującą część” dostaw realizowanych przez Ericssona na rynki europejskie. 

Szwedzki producent sprzętu próbuje podejmować walkę z Huawei w kontekście dostaw sprzętu niezbędnego do budowy infrastruktury 5G. Niewątpliwie co podkreśla „Rz” decyzja o zwiększeniu produkcji w Tczewie jest związana z obecną sytuacją geopolityczną oraz z napięciami na linii USA-Chiny.

Nie jest to pierwsze spotkanie przedstawiciela polskiego rządu z zarządem firmy. Wcześniej minister cyfryzacji Marek Zagórski spotkał się z wiceprezesem firmy, aby porozmawiać o wcześniejszych zapewnieniach firmy, odnośnie gotowości wprowadzenia w Polsce technologii 5G. Przedstawiciele Szwedzkiego dostawcy podpisali w Łodzi porozumienie o pilotażowym Programie S5 - Akceleratora Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

Komentarze