Reklama

Polityka i prawo

Policja na "wojnie" z hejtem w Internecie

Fot. Lukas Plewnia/flickr
Fot. Lukas Plewnia/flickr

Policjanci w całym kraju zatrzymali już ponad dwadzieścia osób podejrzanych o kierowanie gróźb pod adresem prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków czy też takich, które publicznie drwiły ze śmierci tragicznie zmarłego Prezydenta Gdańska. O zatrzymaniach powiadomiono prokuratury, którym przekazano zgromadzone materiały dowodowe. Policja dziękuje wszystkim obywatelom i mediom za czujność, jaką się wykazały i przekazanie informacji o bezprawnych wpisach czy komentarzach. W cyberprzestrzeni nikt nie jest anonimowy i bezkarny, każde działanie pozostawia ślad.

W ostatnich dniach policjanci w całym kraju odnotowali wzmożoną ilość zgłoszeń od obywateli dotyczących obraźliwych wpisów internetowych jak i też gróźb karalnych kierowanych telefonicznie, a także nawoływania do popełnienia przestępstwa w stosunku do prezydentów, przedstawicieli administracji publicznej, samorządowców, polityków z różnych ugrupowań politycznych.

Informacjami tymi niezwłocznie zajęli się policjanci z Biura dw. z Cyberprzestępczością KGP, które koordynuje działania wydziałów w całym kraju, a także funkcjonariusze z Komend Wojewódzkich Policji. Zebrane dane natychmiast były przekazywane policjantom operacyjnym, którzy dokonywali sprawdzeń i kolejnych ustaleń. Wytypowane osoby zostały zatrzymane i doprowadzone do komend Policji. Po przekazaniu zgromadzonych w tych sprawach materiałów dowodowych prokuratorom zatrzymani usłyszeli zarzuty. O dalszym ich losie zadecyduje sąd.

Policja dziękuje mediom oraz innym osobom, które wykazały się czujnością i niezwłocznie przekazały odpowiednim komórkom informacje o bezprawnych internetowych wpisach czy telefonach.

Jednocześnie Komenda Główna Policji apeluje do wszystkich o rozsądne i odpowiedzialne korzystanie z portali i komunikatorów internetowych. Policjanci przypominają o odpowiedzialności za każde bezprawne zachowanie, a także słowa kierowane wobec innych ludzi różnymi drogami. Często znieważenia, czy kierowanie gróźb karalnych, zwłaszcza, gdy są popełniane za pośrednictwem telefonu, czy mediów elektronicznych, traktowane są przez ludzi niepoważnie. Nie zdają sobie oni sprawy, że w każdej takiej sytuacji, na wniosek osoby poszkodowanej, mogą im grozić poważne konsekwencje prawne. Osoby takie nie mogą czuć się bezkarnie. Funkcjonariusze w całym kraju na bieżąco monitorują sieć i mają możliwości ustalenia i zatrzymania sprawców tego typu przestępstw oraz pociągnięcia ich do odpowiedzialności karnej.

Źródło: Policja.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama