Reklama

Polityka i prawo

Po szczycie NATO: „państwa Sojuszu coraz częściej konfrontowane z zagrożeniami cybernetycznymi”

Szczyt NATO w Brukseli / fot. Twitter NATO
Szczyt NATO w Brukseli / fot. Twitter NATO

Szefowie państw i rządów, którzy brali udział w brukselskim szczycie NATO zaznaczyli, że państwa Sojuszu coraz częściej są konfrontowane z „zagrożeniami cybernetycznymi, hybrydowymi i innymi zagrożeniami asymetrycznymi, w tym kampaniami dezinformacyjnymi, oraz złośliwym wykorzystaniem coraz bardziej wyrafinowanych, przełomowych technologii”.

W poniedziałek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu szczytu przywódców państw Sojuszu ocenił, że „relacje z Rosją są obecnie najgorsze od czasów zimnej wojny”.

- Nasze relacje z Rosją są na najniższym poziomie od zimnej wojny. Agresywne działania Moskwy są zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa. NATO pozostaje wierne swojemu dwutorowemu podejściu: gotowości do obrony i dialogu. Utrzymamy silną obronę, jednocześnie pozostając gotowi do rozmowy – zadeklarował Stoltenberg.

Jak dodał, „w epoce globalnej rywalizacji Europa i Ameryka Północna powinny trzymać się razem w NATO. Żeby bronić naszych wartości i naszych interesów. Zwłaszcza w czasach, gdy reżimy autorytarne, takie jak Rosja i Chiny, rzucają wyzwanie porządkowi międzynarodowemu opartemu na zasadach".

Chiny rosną w siłę

Sekretarz generalny NATO zaznaczył również, że rosnące w siłę Chiny tworzą wyzwania dla bezpieczeństwa sojuszników NATO. - Przywódcy zgodzili się, że musimy uwzględnić te wyzwania razem – skomentował.

Stoltenberg zwrócił uwagę, że polityka Chin stoi w sprzeczności z fundamentalnymi wartościami zawartymi w Traktacie Waszyngtońskim. "Chiny szybko rozwijają arsenał nuklearny" - zaznaczył, dodając, że nie można zapominać też, iż Pekin współpracuje militarnie z Rosją.

Szefowie państw i rządów biorący udział w brukselskim szczycie w wydanym po obradach komunikacie podkreślili, że państwa Sojuszu coraz częściej są konfrontowane z "zagrożeniami cybernetycznymi, hybrydowymi i innymi zagrożeniami asymetrycznymi, w tym kampaniami dezinformacyjnymi, oraz złośliwym wykorzystaniem coraz bardziej wyrafinowanych, (...) przełomowych technologii".

Wezwanie Rosji i Białorusi do poszanowania prawa

Przywódcy państw zgromadzeni w ramach szczytu NATO, wyrazili także poparcie dla integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy, Gruzji i Republiki Mołdowy, wezwali Rosję do wycofania swoich sił zbrojnych stacjonujących we wszystkich trzech krajach bez ich zgody oraz potępili „nielegalną i bezprawną aneksję Krymu przez Rosję”.

Zadeklarowali także wsparcie dla Polaków na Białorusi i wezwali Białoruś do „przestrzegania prawa międzynarodowego, poszanowania praw człowieka i podstawowych wolności oraz do natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia wszystkich więźniów politycznych, w tym należących do Związku Polaków na Białorusi". - Demokratyczna, suwerenna i stabilna Białoruś leży w interesie nas wszystkich – podsumowano.

Źródło:PAP

Komentarze