Reklama

Polityka i prawo

Płk Łukasz Wojewoda nowym dyrektorem Departamentu Cyberbezpieczeństwa KPRM

fot. KPRM / gov.pl
fot. KPRM / gov.pl

Płk Łukasz Wojewoda w poniedziałek, 18 października br.  obejmie obowiązki dyrektora Departamentu Cyberbezpieczeństwa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Zastąpi na tym stanowisku Roberta Koślę. 

Na nowym stanowisku płk Łukasz Wojewoda będzie odpowiedzialny m.in. za koordynację funkcjonowania i rozwoju Krajowego Systemu Cyberbezpieczeństwa oraz realizację Strategii Cyberbezpieczeństwa RP.

Płk Łukasz Wojewoda to absolwent Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie o kierunku Łączność i Telekomunikacja oraz Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych w zakresie Cyberbezpieczeństwa.

To oficer z doświadczeniem w obszarze cyberbezpieczeństwa, łączności i informatyki, w organizowaniu i prowadzeniu procesów obsługi incydentów bezpieczeństwa teleinformatycznego oraz testów bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych.

Uczestniczył też w projektowaniu i wdrażaniu systemów teleinformatycznych na potrzeby zapewnienia wymaganego poziomu cyberbezpieczeństwa, jak również w organizowaniu i prowadzeniu cyber threat intelligence (CTI - rozpoznanie zagrożeń cyberprzestrzeni).

Współtworzył i zarządzał Security Operation Center (SOC) w Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, a reprezentując resort obrony narodowej współtworzył Krajowy System Cyberbezpieczeństwa.

Posiada m.in. Certyfikat GIAC Information Security Professional (GISP) oraz Certyfikat Certified Ethical Hacker (CEH).

Ze stanowiska odchodzi natomiast Robert Kośla, który pracował m.in. nad ustawą o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa oraz powołaniem Programu Współpracy w Cyberbezpieczeństwie.

Kośla był dyrektorem Departamentu Cyberbezpieczeństwa ówczesnego Ministerstwa Cyfryzacji w latach 2018-2020, przez 10 lat związany z  Microsoft jako dyrektor sektora bezpieczeństwa narodowego i obrony. 

Od 1994 pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, w latach 1998-2006 zastępca dyrektora Departamentu Bezpieczeństwa Teleinformatycznego Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, potem w latach 2006-2008 oddelegowany do MSWiA do kierowania budową Systemu Informacyjnego Schengen i Systemu Informacji Wizowej. 

/PAP/NB


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama