Polityka i prawo

Play podsumowuje wydatki związane z ewentualnym ograniczeniem roli Huawei w budowie 5G

Graf. Katarzyna Głowacka
Graf. Katarzyna Głowacka

Możliwe ograniczenia dla Huawei we wdrażaniu usług 5G przez P4 sp. z o.o. oznaczać będą dodatkowe łączne inwestycje w wysokości około 0,9 mld zł - poinformował Play Communications w komunikacie.

"Po przeanalizowaniu potencjalnych scenariuszy przez Play, Spółka przewiduje, że maksymalny zakres ograniczeń w perspektywie 7-letniej pociągnie za sobą dodatkowe łączne inwestycje w wysokości około 0,9 mld zł, czyli znacznie poniżej krążących ostatnio spekulacji medialnych" - napisano w komunikacie.

Spółka podała, że ten maksymalny wpływ na koszty obejmuje wymianę warstwy 4G, przeniesienie sprzętu sieciowego oraz wymianę sprzętu radiowego Huawei 4G i 5G po ich całkowitej amortyzacji.

Play Communications korzysta z usług dwóch dostawców sieci (Huawei i Ericsson), a proces wymiany rozpoczęła już od wdrożenia niezależnej sieci rdzeniowej dla 5G, która ma zostać zakończona w przyszłym roku i jest objęta obecnym planem inwestycyjnym.

"Ponadto spółka spodziewa się całkowitego wyłączenia systemów 2G-3G w ciągu najbliższych 7 lat. Spółka nie przewiduje przyspieszonej amortyzacji jakiegokolwiek sprzętu ani kosztów wymiany wycofywanego z eksploatacji w kolejnych latach sprzętu 2G-3G" - napisano w komunikacie.

"Pomimo wpływu ewentualnego ograniczenia wykorzystywania sprzętu Huawei, całkowity stosunek gotówkowych nakładów inwestycyjnych do przychodów Spółki pozostanie w zakresie porównywalnych wskaźników dla rynku telekomunikacyjnego po zakończeniu przyspieszonej budowy własnej sieci do końca 2021 r." - dodano.(PAP Biznes)

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także