Reklama

Polityka i prawo

Pekin odpowiada na zarzuty dotyczące cyberataków: „Chiny zostały obrzucone błotem”

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

„Chiny zdecydowanie domagają się od Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników zaprzestania (…) ataków na Chiny, zaprzestania obrzucania ich błotem w kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem” – podkreślił rzecznik chińskiego resortu spraw zagranicznych w odpowiedzi na oskarżenia rzucane w stronę Pekinu dotyczące wrogich cyberoperacji. Jak dodał, Pekin „nigdy tego nie zaakceptuje”.

Rzecznik resortu spraw zagranicznych Chin Zhao Lijian jednoznacznie ocenił, że Stany Zjednoczone połączyły siły ze swoimi sojusznikami i partnerami, aby wysuwać niczym nie poparte oskarżenia pod adresem Pekinu w związku z naruszeniami cyberbezpieczeństwa – przytacza stanowisko rzecznika Associated Press.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, Biały Dom oraz państwa NATO i UE formalnie oskarżyli hakerów współpracujących z chińskim rządem (APT40 i APT31) o cyberatak na 250 tys. systemów Microsoft Exchange, jaki miał miejsce na początku br. i inne wrogie cyberoperacje.

Pomieszanie dobra ze złem

Jego zdaniem państwa Zachodu „wzięły je z powietrza” i „pomieszały dobro ze złem”. Pekin podkreśla, że doszło do oczerniania Państwa Środka, co jest motywowane politycznie. „Chiny nigdy tego nie zaakceptują” – zaznaczył Zhao Lijian, cytowany przez Associated Press. Nie wskazał jednak konkretnych możliwości odwetu.

Równocześnie ogłosił, że Państwo Środka „stanowczo sprzeciwiają się i zwalczają wszelkie formy cyberataków”. Jak dodał, Pekin nie będzie „zachęcał, wspierał ani też tolerował” żadnych wrogich cyberoperacji.

Pekin: Zachód prowadzi cyberataki wymierzone w Chiny

Prezentując stanowisko Pekinu, Zhao Lijian oskarżył CIA o przeprowadzanie ataków hakerskich na chińskie ośrodki badań lotniczych, podmioty z branży naftowej, firmy internetowe i agencje rządowe w perspektywie ostatnich 11 lat. Według Państwa Środka amerykańskie operacje „poważnie naruszyły” bezpieczeństwo narodowe i gospodarcze Chin.

„Chiny zdecydowanie domagają się od Stanów Zjednoczonych i ich sojuszników zaprzestania uciekania się do cyberkradzieży i ataków na Chiny, zaprzestania obrzucania ich błotem w kwestiach związanych z cyberbezpieczeństwem” – powiedział rzecznik resortu spraw zagranicznych Państwa Środka.

Jak oświadczył, Pekin podejmie niezbędne środki, aby chronić swoje wirtualne bezpieczeństwo i interesy.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama