Polityka i prawo

Paryż z siecią 5G

fot. Roman Boed / pxhere.com
fot. Roman Boed / pxhere.com

Operatorzy telekomunikacyjni: Bouygues Telecom, Orange, SFR i Free uruchomili w piątek sieć 5G w Paryżu. Stolica Francji dołącza tym samym do innych miast kraju, w których technologia 5G jest dostępna od kilku tygodni - Nicei, Lyonu, Strasburga czy Marsylii.

Ubiegając się o stosowne zezwolenia od merostwa stolicy, operatorzy zobowiązali się do recyklingu terminali mobilnych oraz do przestrzegania progów mocy dla swoich anten, które są znacznie poniżej maksymalnych dozwolonych standardów.

Komisja ds. Telefonii Komórkowej (CCTM) zatwierdziła dokumentację operatorów dotyczącą anten 5G w czwartek.

Operatorzy zamierzają pokryć siecią 5G około 80 proc. miasta – poinformował dziennik „Le Figaro” dyrektor generalny SFR Gregory Rabuel, który obiecuje zwiększenie płynności połączeń internetowych.

"Jedna czwarta naszej sprzedaży w salonach to oferty z 5G. Konsumenci, którzy kupują smartfon, mogą wybierać spośród urządzeń kompatybilnych z 5G" – dodał.

SFR i Orange zdecydowali się włączyć anteny 5G na częstotliwości 3,5 GHz, "aby zaoferować klientom korzyści płynące z tej nowej technologii" - sprecyzował Rabuel.

Na terenie kraju czterech operatorów telekomunikacyjnych uruchomiło już ponad 2 tys. anten 5G w paśmie częstotliwości 3,5 GHz, a ponad 12 tys. anten wykorzystuje inne częstotliwości w tej technologii (700 MHz, 2,1 GHz i 3,5 GHz) – wynika z danych urzędu ds. telekomunikacji (Arcep).

image

 

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także