Reklama

Polityka i prawo

Panasonic i Trend Micro chcą zapobiegać cyberatakom na samochody

Fot. Toby_Parsons/Pixabay
Fot. Toby_Parsons/Pixabay

Panasonic Corporation i Trend Micro podjęły współpracę mającą na celu stworzenie rozwiązania zabezpieczającego, które umożliwi wykrywanie i zapobieganie cyberatakom wymierzonym w pojazdy autonomiczne i samochody połączone z siecią - podały firmy w piątek.

W ramach współpracy Panasonic udostępni swoją technologię zapobiegania atakom w sieci Control Area Network (CAN), a Trend Micro – wykorzystujący wiedzę specjalistyczną oraz globalne mechanizmy wykrywania zagrożeń system IoT Security przeznaczony dla urządzeń wbudowanych, które łączą się z sieciami komunikacyjnymi opartymi na protokole IP na zewnątrz samochodu.

Porozumienie pozwoli na opracowanie rozwiązania obejmującego systemy pokładowe i przetwarzania w chmurze, które umożliwiają zapobieganie cyberatakom wymierzonym w pojazdy autonomiczne i samochody połączone z siecią. Wspólne rozwiązanie firm Panasonic i Trend Micro ma zostać wprowadzone na rynek po 2020 roku.

Technologia firmy Panasonic będzie wykrywać wszelkie nieautoryzowane komendy wysyłane do elektronicznych jednostek sterowania (ang. Electronic Control Units — ECU), które sterują takimi czynnościami, jak przyspieszanie, kierowanie pojazdem i hamowanie, jak również pokładowymi urządzeniami informacyjno-rozrywkowymi, w tym nawigacją GPS i systemami telematycznymi (wysyłającymi i odbierającymi informacje do i z pojazdów).

Z kolei rozwiązanie IoT Security zostanie wdrożone w pokładowych systemach informacyjno-rozrywkowych i nawigacyjnych w celu wykrywania ataków wykorzystujących luki w zabezpieczeniach sieciowych. Gromadzone przez oba systemy informacje o zidentyfikowanych zdarzeniach będą wysyłane do platformy analitycznej w chmurze w celu wykrywania i blokowania podejrzanego ruchu.

Panasonic Corporation to założona w 1918 roku japońska firma, która za pośrednictwem 495 spółek zależnych oraz 91 stowarzyszonych prowadzi działalność między innymi w branżach elektroniki użytkowej, budownictwa mieszkaniowego, motoryzacji i w sektorze B2B.

Założona w Stanach Zjednoczonych firma Trend Micro prowadzi działalność w dziedzinie zabezpieczeń cybernetycznych. Spółka zatrudnia ponad 6 tys. pracowników w przeszło 50 krajach świata, między innymi w Polsce. Światowa siedziba firmy znajduje się w Tokio w Japonii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama