Reklama

Polityka i prawo

Otrzymałeś fakturę od Eko-Instal? Uważaj, to może być oszustwo!

fot. Richard Patterson / Flickr / CC BY 2.0
fot. Richard Patterson / Flickr / CC BY 2.0

”Dzień dobry, w załączeniu oczekująca faktura” - a potem już sami wiecie co nastąpi. Tym razem ostrzeżenie odnosi się do próby podszycia pod firmę EKO-Instal R. Chabowski Spółka Jawna.

Wiadomość od osób/osoby podszywającej się pod firmę jest bardzo lakoniczna, można by powiedzieć nawet, że lekko niegrzeczna. "Dzień dobry, w załączeniu oczekująca faktura. Pozdrawiam" - nie wysilono się chociażby na drobne uprzejmości, czy postraszenie, że trzeba zapłacić tu i teraz. 

Wiadomość rozsyłana jest rzekomo przez "Asystentkę Zarządu" pod nazwiskiem której podano dane kontaktowe. Chcieliśmy porozmawiać, dlatego zadzwoniliśmy na podany numer telefonu, jednak mieliśmy pecha - niestety dobrze znajomy głos poinformował nas, że nie ma takiego numeru. Nic dziwnego... Żeby uwiarygodnić swojego maila cyberprzestępcy zamienili jedynie dwie cyferki w prawidłowym numerze telefonu - któż by zauważył drobna zmianę z "9" na "8" oraz "7" na "6", prawda?

Do tego mail zawiera stopkę z prawdziwym adresem siedziby i odesłaniem do strony internetowej - też prawdziwej. Gdzie jest haczyk? Podmieniono zaledwie jedną literkę w adresie, z którego przychodzi wiadomość - niby to tylko subtelna zmiana literki "a" na "e", a ma tak ogromne znaczenie. 

Oczywiście jest również załącznik stanowiący niby fakturę. Niby, bo w rzeczywistości to plik txt, przy którym już nawet skrzynka wyrzuca ostrzeżenie "Malware Alert". 

EKO-INSTAL R. Chabowski Spółka Jawna wydała już komunikat w sprawie ostrzegający przed podszywaniem się pod firmę. 

Komentarze