Reklama

Polityka i prawo

Oracle uratowało TikToka. Trump zatwierdza umowę

Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna
Fot. The White House/Flickr/Domena publiczna

TikTok zostaje w USA? Donald Trump zatwierdził porozumienie zawarte przez twórcę aplikacji - chińską firmą ByteDance z Oracle i Walmartem. Umowa musi zostać zatwierdzona jeszcze przez Beijing.

Na mocy zawartej umowy powstanie nowa firma TikTok Global z siedzibą w Teksasie, która zatrudni 25 tys. osób. Zgodnie z informacjami podanymi przez agencję prasową Bloomberga, Oracle ma mieć w nowej spółce 12,5% udziałów, a amerykańska sieć supermarketów Walmart 7.5%. Pozostała część pozostanie w chińskich rękach. W 5-osobowym zarządzie zasiadać ma 4 Amerykanów, w tym dyrektor generalny Walmartu Doug McMillon. Firma rozpoczynając swoją działalność zapowiedziała, że przekaże na edukację w USA 5 mld dolarów.

Oracle ma być odpowiedzialne za infrastrukturę chmurową dla nowej firmy, zapewniając odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych amerykańskich użytkowników oraz gwarantując, że ich prywatność nie zostanie naruszona. Walmart liczy na integrację aplikację z własnym system e-commerce.  Umowę musi zatwierdzić jeszcze chiński rząd.

W sierpniu, amerykański prezydent zapowiedział, że jeśli do 20 września TikTok nie zostanie wykupiony przez amerykańską spółkę, wprowadzi zakaz korzystania z tej aplikacji w całym kraju na mocy rozporządzenia wykonawczego. Administracja Białego Domu oceniała, że TikTok, który gromadzi bardzo duże ilości danych na temat użytkowników, może być wykorzystywany przez Pekin do gromadzenia informacji o Amerykanach w celach wywiadowczych. W Stanach Zjednoczonych z aplikacji korzysta ok. 100 mln osób.

Początkowo Trump był sceptycznie nastawiony do umowy pomiędzy Oracle a ByteDance, sugerując, że zaakceptuje tylko porozumienie w której amerykańskie firmy przejmą 100% udziałów. Widać jednak, że zmienił zdanie, a wpływ na to mogły mieć jego bardzo dobre relacje z szefem Oracle. Umowa ta cieszy się również poparciem sekretarza skarbu USA Steven Mnuchin, a także sekretarza handlu Wilbura Rossa. Z ustaleniami, jakie zapadły między Oracle a ByteDance, zgadzają się również prokurator generalny USA William Barr oraz doradca, a jednocześnie zięć prezydenta, Jared Kushner.

Reklama

Komentarze

    Reklama