Reklama

Polityka i prawo

Opolska policja schwytała cyberprzestępców. Usłyszeli ponad 80 zarzutów

fot. opolska.policja.gov.pl
fot. opolska.policja.gov.pl

Policjanci z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Opolu zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy są podejrzani o wprowadzenie do sprzedaży 11 tys. nielegalnych kluczy do oprogramowania komputerowego. Obaj zatrzymani usłyszeli łącznie ponad 80 zarzutów. Grozi im teraz kara do 8 lat więzienia.

Rynkowa wartość wystawionych na internetowych aukcjach towarów, które przechwycili cyberprzestępcy to około 18 milionów złotych. Mieszkańcy województwa mazowieckiego podejrzani są o szereg innych przestępstw, w tym wyłudzanie mikro pożyczek w związku z Tarczą Antykryzysową. 

Do zatrzymania doszło 24 listopada przez policjantów z Wydziału do Walki z Cyberprzestępczością KWP w Opolu na terenie województwa mazowieckiego.

Podejrzane ogłoszenia

Opolscy cyberkryminalni na ich trop wpadli podczas monitorowania internetu. Na jednym z portali zauważyli podejrzane ogłoszenia. Dotyczyły sprzedaży kluczy do oprogramowania komputerowego jednej ze znanych, światowych marek.

Kryminalni ustalili, że podejrzani założyli kilka fałszywych kont internetowych oraz rachunki bankowe, podszywając się pod inne osoby. Później wystawiali do sprzedaży przede wszystkim nielegalne oprogramowanie. To 11 tys. nielegalnych kluczy, których wartość rynkowa wynosi około 18 milionów złotych. Mężczyźni ze swojego procederu uczynili sobie stałe źródło dochodu. Poza tym, wyłudzali również mikro pożyczki w ramach rządowej Tarczy Antykryzysowej, sprzedawali podrobione perfumy oraz fałszowali faktury. Śledczy podejrzewają, że 26-latkowie „wyprali” około 160 tys. złotych - poinformowała opolska policja. 

Na podstawie zgromadzonych materiałów zatrzymani usłyszeli łącznie ponad 80 zarzutów związanych z ich przestępczą działalnością m. in. za kradzież oprogramowania, oszustwa, fałszerstwa oraz wyłudzenia.

Jeden z mężczyzn decyzją sądu został tymczasowo aresztowany na 3 miesiące. Obu grozi kara nawet do 8 lat więzienia.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama

Reklama

Komentarze

    Reklama