Polityka i prawo

Od 1 lipca wniosek o pozwolenie na budowę będzie można złożyć przez internet

fot. e-budownictwo.gunb.gov.pl
fot. e-budownictwo.gunb.gov.pl

Za pośrednictwem portalu e-budownictwo od 1 lipca będzie można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki – wynika z informacji przekazanych przez wicepremiera Jarosława Gowina.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej przedstawiciele resortu rozwoju, pracy i technologii oraz Nadzoru Budowlanego poinformowali o kolejnych funkcjonalnościach serwisu e-budownictwo.

Wicepremier i minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin zapowiedział, że od 1 lipca za pośrednictwem strony e-budownictwo.gunb.gov.pl będzie można złożyć wniosek o pozwolenie na budowę wraz z załączonym projektem zagospodarowania działki lub terenu oraz projektem architektoniczno-budowlanym. Według Gowina „jest to jedna z najbardziej oczekiwanych procedur, która zostanie przeniesiona do internetu”.

Wicepremier zaznaczył, że chodzi o uproszczenie oraz przyspieszenie procedur biurokratycznych prowadzenia działalności gospodarczej. Zwrócił uwagę, że jedną z dróg do skutecznej konkurencji jest rozwój cyfryzacji. "W nowoczesnym państwie cyfryzacja tworzy logiczny system naczyń połączonych i tak zaczyna to działać również w Polsce" - podkreślił.

Jarosław Gowin dodał, że cyfryzacja jest szczególnie ważna w budownictwie. "Traktujemy to jako jeden z absolutnych priorytetów" - zaznaczył.

Szef MRPiT przypomniał, że 1 marca 2021 roku został uruchomiony serwis e-budownictwo, którego celem jest m.in. przyspieszenie procesu budowlanego. Obecnie ma 31 tys. użytkowników, a liczba odsłon strony wyniosła blisko 200 tys.

Możliwość złożenia wniosku online

Od 4 lutego drogą elektroniczną można m.in. złożyć wniosek o pozwolenie na rozbiórkę, zgłosić roboty budowlane (niewymagające dołączenia projektu zagospodarowania działki lub terenu oraz projektu architektoniczno-budowlanego), zgłosić rozbiórkę czy złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na budowę. Online można także złożyć wniosek o przeniesienie decyzji o pozwoleniu na wznowienie robót budowlanych, a także zawiadomić o zamierzonym terminie ich rozpoczęcia.

Aby skorzystać z możliwości składania wniosków online, na stronie e-budownictwo.gunb.gov.pl, trzeba założyć konto. Można to zrobić podając adres e-mail lub zalogować się z wykorzystaniem profilu zaufanego bądź e-dowodu. System podpowiada, jak poprawnie wypełnić dany wniosek.

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także