Reklama

Polityka i prawo

Największy operator prywatnych szpitali w Europie zaatakowany

Fot. 	Karsten11/Wikipedia Commons/Domena publiczna
Fot. Karsten11/Wikipedia Commons/Domena publiczna

Największy operator prywatnych szpitali w Europie - firma Fresenius - został zaatakowany przez hakerów z użyciem oprogramowania szyfrującego dla okupu (ransomware) Snake. Atak zakłócił działanie niektórych systemów teleinformatycznych firmy.

O ataku na Freseniusa poinformował ekspert z branży cyberbezpieczeństwa Brian Krebs, który jest również uznanym publicystą w tej dziedzinie. Krebs dowiedział się o cyberataku od jednego z pracowników amerykańskiego oddziału tej spółki.

Doniesienia te zostały potwierdzone przez rzecznika Freseniusa Matta Kuhna, który oświadczył, iż "zespół bezpieczeństwa firmy wykrył wirusa na służbowych komputerach", a "eksperci z branży IT spółki nieustannie pracują nad rozwiązaniem problemu i przywróceniem sprawności operacyjnej tak szybko, jak to możliwe".

Niemiecki koncern Fresenius składa się z czterech niezależnych spółek-córek. To Fresenius Medical Care, Fresenius Helios, Fresenius Kabi i Fresenius Vamed. Firma zatrudnia ponad 300 tys. osób w więcej niż 100 krajach i specjalizuje się w opiece medycznej nad pacjentami dializowanymi oraz cierpiącymi na schorzenia nerek.

Jak zwracają uwagę eksperci związani ze stowarzyszeniem medycznym Renal Association, choroba COVID-19 wywoływana przez koronawirusa SARS CoV-2 może przyczyniać się do nagłej niewydolności narządowej nerek, a osoby cierpiące na schorzenia układu nerkowego są uważane za pacjentów z grupy podwyższonego ryzyka, jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem. U 25 proc. osób poddawanych terapii respiratorowej z tytułu zachorowania na COVID-19 zaobserwowano przypadki niewydolności i uszkodzenia nerek po wyjściu z oddziału intensywnej terapii.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama