Reklama

Polityka i prawo

Naczelna Rada Adwokacka: nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa danych

Fot. Cal Injury Lawyer/Flickr/Domena publiczna
Fot. Cal Injury Lawyer/Flickr/Domena publiczna

Konta mailowe adwokatów oraz okręgowych rad adwokackich są bezpieczne - poinformowała Naczelna Rada Adwokacka, komentując doniesienia o rzekomym wycieku danych. Jak dodaje, po weryfikacji zasad bezpieczeństwa systemów informatycznych oraz skrzynek e-mail w domenie adwokatura.pl nie odkryto żadnego incydentu. 

W poniedziałek Naczelna Rada Adwokacka zaleciła wszystkim adwokatom prewencyjną zmianę hasła do używanych skrzynek pocztowych niezależnie od tego, czy są one dostarczane przez providerów współpracujących z NRA. Nie funkcjonował wtedy także wewnętrzny portal adwokatury - panel adwokata. Na stronie panelu wisiał komunikat: Przerwa techniczna. Przepraszamy za utrudnienia. Obecnie trwają prace administracyjne związane z aktualizacją serwisu, zapraszamy niebawem.

Komunikat NRA miał związek z doniesieniami medialnymi o „ofercie, która pojawiła się na jednym z forów w tzw. dark webie, czyli ukrytej części internetu, dostępnej jedynie przy użyciu specjalnego oprogramowania”. „Oferta pojawiła się w sieci w czwartek 27 maja” - napisał portal wp.pl. Według niego w ogłoszeniu tym oferowano możliwość sprzedaży dostępu do skrzynek e-mail okręgowych rad adwokackich, poszczególnych adwokatów i osób układających zadania na egzamin adwokacki w cenach od tysiąca do 5 tys. zł.

Nasi usługodawcy dokonują badania, czy wyciek faktycznie miał miejsce oraz jaka jest skala ewentualnego naruszenia danych - przekazywała w poniedziałek adwokatura.

We wtorek prezes NRA mec. Przemysław Rosati w komunikacie przekazanym mediom poinformował, że po otrzymaniu zgłoszenia o zamieszczonym w internecie ogłoszeniu o sprzedaży dostępu do loginów i haseł do skrzynek mailowych adwokatów i okręgowych rad adwokackich, zostały uruchomione odpowiednie procedury prewencyjne.

Firmy obsługujące system informatyczny adwokatury oraz domenę adwokatura.pl, po szczegółowym sprawdzeniu sytuacji poinformowały NRA, że nie odnotowano żadnego naruszenia wskazującego na niepowołany dostęp do danych – dodał prezes NRA.

image

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama