Reklama

Polityka i prawo

MON kusi najlepszych informatyków

Fot. MON
Fot. MON

Ministerstwo Obrony Narodowej było partnerem najnowszej edycji Hack Yeah - jednego z największych maratonów programowania na świecie. Uczestnicy musieli zmierzyć się z zadaniami o różnym stopniu trudności przygotowanymi przez resort obrony. 

 To moment historyczny. Po raz pierwszy Wojsko Polskie i resort obrony narodowej był partnerem. (…) Chciałbym, abyście wszyscy państwo wynieśli stąd takie wspomnienie, że Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie może być atrakcyjną ścieżką kariery – podkreślił wiceminister MON, Tomasz Zdzikot.  Wy, uczestnicy hackathonu jesteście naszym największym potencjałem narodowym. Mamy w Polsce najlepszych ekspertów, najlepszych specjalistów - to jesteście także wy. W wielu dziedzinach jesteście najlepsi w Polsce, Europie i na świecie. Pamiętajcie o tym, że resort obrony narodowej może wam zaoferować atrakcyjną ścieżkę kariery na wiele sposobów – dodał.

Wyzwanie MON podjęło 116 uczestników z 74 zespołów, w tym przedstawiciele drużyn, które zajmują czołowe miejsce w międzynarodowym rankingu zadania typu „Capture The Flag Time (CTF)”. 

Zadania tego typu polegają na odnalezieniu flagi (np. fragmentu kodu) ukrytego przez twórcę zadania.

Zespoły rywalizowały przez 24 godziny. To maksymalny czas kodowania przewidziany przez organizatorów Hack Yeah. Wyzwanie okazało się na tyle wymagające, że żadnej z drużyn nie udało się rozwiązać wszystkich zadań.

Do zadania MON przystąpiła największa liczba zespołów, w tym światowa elita programistów i informatyków zajmująca czołowe miejsca w światowych rankingach.

Uczestnicy startujący w ramach „Cybersecurity” mieli możliwość wyboru zadań o różnym stopniu trudności i o różnym poziomie punktacji. Wyzwanie zostało podzielone na 3 etapy. W pierwszym do zdobycia było 3300 punktów, w drugim 4400, a w trzecim 1300. Ponadto zespół, który wykonał zadanie jako pierwszy otrzymywał bonusowe punkty – 10% wartości punktowej zadania.

Wszystkie zespoły pracowały nad zadaniem do końca regulaminowego czasu. W ostatecznej rozgrywce liczyły się 4 zespoły, a o ostatecznych miejscach na podium zadecydowały ostatnie minuty konkursu. Zwycięski zespół zdobył 6508 punktów. Na drugim miejscu uplasował się zespół z liczbą 5742 punktów.  Zdobywcy trzeciego miejsca wypracowali 5700 punktów.

Dla zwycięskich zespołów przygotowane zostały nagrody pieniężne o łącznej wartości 60 tys. zł oraz dodatkowe nagrody -  skok w tandemie ze spadochronem, rejs łodzią desantową, przejazd transporterem opancerzonym Rosomak oraz udział w kursie dla korespondentów wojennych.

Główną intencją, udziału MON w HackYeah było pokazanie zdolności resortu w obszarze cyberbezpieczeństwa oraz zainteresowanie najzdolniejszych informatyków współpracą z Wojskiem Polskim.

***

Hackaton to wielogodzinny maraton programowania gromadzący nie tylko specjalistów branży IT, ale także wszystkich pasjonatów nowych technologii. Zadaniem uczestników było wypracowanie w określonym czasie innowacyjnych rozwiązań w danym obszarze tematycznym, np. cyberbezpieczeństwo, finanse i inwestycje, zdrowie, edukacja. Zadanie do wykonania ogłoszone zostało w dniu rozpoczęcia konkursu.

Rywalizacja w ramach wyzwania MON została przeprowadzona w oparciu o CTF. Dla uczestników przygotowano 40 zadań z kategorii powiązanych z cyberbezpieczeństwem, z takich obszarów jak: bezpieczeństwo sieci, szeroko pojęty reverse-engineering, kryptoanaliza, informatyka śledcza, steganografia, programowanie.

SZP/MON

Komentarze