Reklama

Polityka i prawo

Mołdawia stawia na Huawei [WYWIAD]

Fot. Petr Kratochvil/publicdomainpictures
Fot. Petr Kratochvil/publicdomainpictures

O wdrożeniu 5G w Mołdawii i współpracy z Huawei mówi dla CyberDefence24.pl Ion Basiul  Marketing Director of Moldtelecom.

Jakie są obecnie Wasze priorytety?

Jesteśmy operatorem, który ma 5 rożnych modeli biznesowych. Obecnie naszym priorytetem jest eliminacja tzw. białych plam w Mołdawii. Wciąż jest tutaj wiele  do zrobienia. Poza tym koncentrujemy się na rozwoju LTE. Obecnie nasza sieć to 3G, ale staramy się ją zmienić na 4G. Jesteśmy największym operatorem mobilnym w Mołdawii. Obserwujemy również stale rosnące zapotrzebowanie na dane.

Wprowadzenie sieci 5G wymaga rozwiniętej gospodarki. Innymi słowami, państwa muszą być dostatecznie bogate.   Jakie czynniki decydują o tym, że inwestycje w sieci 5G są racjonalne i opłacalne?

W Mołdawii, wciąż rozwijamy sieci 4G.  5G to jest przyszłość dla nas, ale jesteśmy zdecydowani ją wprowadzić. Jest to jednak bardziej zaawansowana i złożona technologia.

Czyli Mołdawia nie spieszy się z implementacją sieci 5G?

Mamy różnych operatorów. Część z nich zdecydowanie szybciej zaadoptuje nowe rozwiązania. Istnieje wiele korzyści z wykorzystania 5G i nie mówię tylko o szybszej wymianie informacji, ale też o korzyściach dla podstawowych usług. Jest to duża szansa dla operatorów.

Jakie są Wasze oczekiwania względem sieci 5G?

Nowe technologie takie jak 5G odegrają olbrzymią rolę w  rozwoju gospodarczym i społecznym . Dlatego uważam, że powinno się je implementować jak najszybciej. Sieć 5G jest obecnie używana intensywnie.  Ceny nowych rozwiązań muszą być jednak na poziomie osiągalnym dla zwykłych konsumentów. Ich implementacja w środowisku B2B może przebiegać szybciej ze względu na to, że pracuje się tutaj na innych zasadach.

Jak wygląda Wasza współpraca z Huawei. Jak długo współpracujecie i jakie wspólne projekty rozwijacie?

Nasza współpraca z Huawei zaczęła się w 2004 roku, kiedy uruchomiliśmy projekt pierwszej sieci. Od tego czasu współpracujemy w różnych obszarach takich jak np.  MPLS, GPON (Gigabitowa Pasywna Sieć Optyczna), FTTH (Fiber to the home). Rozwijamy razem LTE. Współpracujemy z Huawei nie tylko na poziomie technologicznym, ale również chińska firma wspiera nas w strategicznych projektach. Jest to partnerstwo oparte na wzajemnych korzyściach. Otrzymujemy od nich o wiele więcej niż sami jesteśmy w stanie zaoferować.  

Czy planujecie pracować z Huawei nad wdrożeniem sieci 5G w Mołdawii?

Jak już wspomniałem, technologia 5G to technologia przyszłości.  Z przyjemnością będziemy jednak współpracować we wdrażaniu tej technologii w Mołdawii, jeżeli będzie to możliwe i jeżeli Huawei będzie zainteresowany naszym wsparciem. Chcemy rozszerzyć nasze długie partnerstwo również na sieć 5G.

Komentarze