Reklama

Polityka i prawo

Mobile World Congress 2019 bez Huawei?

Fot. LG전자/Flickr/CC 2.0
Fot. LG전자/Flickr/CC 2.0

GSMA wyjaśnia, że nie zamierza zakazać uczestnictwa Huawei i demonstracji sprzętu  na Mobile World Congress 2019 w Barcelonie.

Huawei stoi w obliczu kontroli i potencjalnego zakazu w krajach, w których rządy przymierzają się do budowy infrastruktury 5G. W zeszłym roku USA zabroniły używania sprzętu telekomunikacyjnego Huawei i zmusiły operatorów do rezygnacji z usług tej chińskiej firmy. Administracja Donalda Trumpa zażądała od swoich sojuszników by przestali używać sprzętu telekomunikacyjnego chińskiego koncernu  w budowaniu infrastruktury 5G z powodu obaw przed szpiegostwem. Australia podążając za amerykańską radą, wykluczyła Huawei, a inne państwa nałożyły restrykcje. Pojawiły się również informacje, że międzynarodowa organizacja handlowa, zrzeszająca operatorów sieci telefonii komórkowej drugiej i trzeciej generacji GSM Association, chce omówić ze swoimi członkami kwestie wykluczenia chińskiego giganta z kluczowych rynków W raporcie Reuters napisano, że Unia Europejska szuka możliwości wprowadzenia zakazu sprzętu sieciowego 5G Huawei, a Mats Granryd, dyrektor generalny GSMA, napisał do swoich członków, proponując debatę na temat chińskiej firmy na następnym posiedzeniu zarządu.

Raport nie wspomina wprawdzie wprost o zablokowaniu Huawei wstępu na kongres w Barcelonie, ale według Reutersa jednym ze skutków dyskusji w ramach GSMA miało być wykluczenie chińskiej firmy z MWC. GSMA wydało w tej sprawie wyjaśnienie w którym stwierdza, że nie wprowadzono żadnego zakazu sprzedaży Huawei dla MWC 2019. Raport Reuters miał być niedokładny i opierać się na spekulacjach. GSMA wysłało już prośbę o jego poprawienie.

Jako stowarzyszenie reprezentujące globalną branżę komunikacji mobilnej, GSMA mówi, że nigdy nie użyje takich uprawnień do wprowadzanie zakazu na technologie danego dostawcy.. Spotkanie członków GSMA ma się odbyć pod koniec lutego podczas MWC 2019, a choć nie ustalono porządku obrad, 5G ma być jednym z głównych tematów.

Komentarze