Reklama

Polityka i prawo

Ministerstwo Cyfryzacji wymienia system operacyjny w komputerach. W tle pytanie o bezpieczeństwo

fot. Heartywizard / pixabay
fot. Heartywizard / pixabay

Microsoft zapowiedział zakończenie wsparcia technicznego dla systemu Windows 7. Posłowie Kukiz’15 zaniepokojeni brakiem aktualizacji bezpieczeństwa dla tego systemu skierowali zapytanie do Ministra Cyfryzacji o poziom przygotowania ministerstwa do zmiany systemów wykorzystywanych w urzędach. Czy ministerialne komputery będą bezpieczne?

Zakończenie wsparcia ma nastąpić już 14 stycznia 2020 roku. Dla użytkowników, którzy w dalszym ciągu będą wykorzystywali tą wersję systemu nie będą dostępne regularnie wypuszczane aktualizacje.  Dla klientów, którzy pomimo braku bezpłatnego wsparcia nie zdecydują się na zmianę systemu technologiczny gigant będzie świadczył wsparcie indywidualne do roku 2023 jednak w formie odpłatnej.  Posłowie Paweł Skutecki (obecnie niezrzeszony), Maciej Masłowski (K’15), Paweł Szramka (K’15) wystosowali w związku z brakiem wsparcia a tym samym możliwością pozostawienia ministerialnych komputerów bez wsparcia technicznego, zapytanie o ilość komputerów, które wciąż korzystają z systemu Windows 7 w ministerstwie i jednostkach mu podległych oraz do w terminie do stycznia 2020 roku wszystkie z nich będą pracowały na aktualnej wersji Windows 10.

W odpowiedzi na interpelację Wanda Buk wskazała, że w samym Ministerstwie jest obecnie 51 komputerów z zainstalowanym Systemem operacyjnym Microsoft Windows 7 Professional z SP1. Natomiast w Centrum Projektów Polska Cyfrowa - jednostce podległej Ministerstwu, w użytkowaniu jest wciąż 100 komputerów z tym systemem. Odnośnie pytania o wycofywanie ich z użytkowania wskazała, że jest to sukcesywnie realizowane. Jednocześnie zauważyła, że brak wsparcia nie spowoduje, że „system ten okaże się bezużyteczny i otwarty na ataki” a także, że „może minąć dużo czasu zanim pojawią się krytyczne podatności bezpieczeństwa, na które nie będzie poprawek”.

Jednocześnie wskazała, że zapowiedz braku wsparcia nie oznacza jednocześnie, że wszyscy posiadający system Windows 7 obywatele przestaną do użytkować. Dla ministerstwa oznacza to, że podczas tworzenia nowych usług cyfrowych, skierowanych do obywateli, musi testować je na wszystkich potencjalnie użytkowanych systemach w również i na Windows 7. Minister nie wskazała w odpowiedzi czy komputery z systemem Windows 7, które pozostaną po styczniu 2019 roku, w użytkowaniu ministerstwa, będą miały zapewnione oferowane przez Microsoft płatne wsparcie.

Odnośnie komputerów wykorzystywanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa zapowiedziała, że proces zmian systemu do najnowszej Wersji Windows 10 zostaną zakończone w listopadzie 2019 roku.

Reklama

Komentarze

    Reklama