Reklama

Polityka i prawo

Minister Zagórski: sieć 5G do 2025 w dużych miastach

Fot: Ministerstwo Cyfryzacji
Fot: Ministerstwo Cyfryzacji

Minister Cyfryzacji, Marek Zagórski i podsekretarz stanu, Wanda Buk spotkali się w piątek z przedstawicielami Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Jak podał na twitterze minister Zagórski, rozmowa dotyczyła przede wszystkim przedstawienia planów Ministerstwa Cyfryzacji, strategii 5G, sztucznej inteligencji i Narodowego Planu Szerokopasmowego.  

Według przedstawicieli ministerstwa podmioty prywatne i rynek pracy potrzebują nabyć kompetencje cyfrowe. Żeby zrealizować ten cel utworzono narzędzie, czyli Ogólnopolską Sieć Edukacyjną, której zadaniem jest edukacja nauczycieli w obszarze informatycznym, tak żeby oni później potrafili przekazywać tą wiedzę uczniom. Jest to proces długotrwały, ale niewątpliwie przynoszący oczekiwane skutki w przyszłości. 

Minister Zagórski przekazał, że Narodowy Plan Szerokopasmowy i sieć 5G powinny odnosić się do nowej perspektywy budżetowej. Według harmonogramu pilotażem zostanie objęte jedno miasto a do 2025 roku większość dużych miast i główne szlaki komunikacyjne w kraju. Wyzwaniem na chwilę obecną jest także stworzenie odpowiednich podstaw prawnych do uruchomienia sieci 5G w Polsce.

Z punktu widzenia ministerstwa, istotne dzisiaj jest także wzmocnienie w narzędzia formalne i prawne polskich przedsiębiorstw branży informatycznej i telekomunikacyjnej. Budowanie odpowiednich narzędzi dla przemysłu nie powinno być jedynie domeną administracji, ale też organizacji rządowych i pozarządowych. 

Reklama

Komentarze

    Reklama