Reklama

Polityka i prawo

Minister cyfryzacji w Sztokholmie: 5G to gwarancja konkurencyjności naszych przedsiębiorstw

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Drugi dzień wizyty ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego w krajach północnej Europy. Szef MC spotkał się w środę m.in. ze szwedzkim ministrem energii i rozwoju cyfrowego oraz zarządem firmy Ericsson.

Współpraca, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa i nowych technologii – to główny temat rozmowy polskiego ministra cyfryzacji z jego szwedzkim odpowiednikiem – ministrem energii i rozwoju cyfrowego Szwecji – Andersem Ygemanem.

W obecnych czasach ścisła współpraca rządów w zakresie cyberbezpieczeństwa to konieczność. Przede wszystkim z uwagi na specyfikę współczesnych cyberzagrożeń, które nie znają granic państw – powiedział minister Marek Zagórski. - Kwestia cyberbezpieczeństwa oraz zaufania do świata cyfrowego to dla nas jeden z najistotniejszych elementów polityki wewnętrznej i współpracy międzynarodowej – dodał szef MC.

Dyskusje o nowej generacji

Budowa sieci 5G – to główny temat rozmów ministra cyfryzacji z zarządem szwedzkiej firmy Ericsson. Marek Zagórski spotkał się z Ulfem Perhssonem, wiceszefem koncernu.

Wizyta w siedzibie firmy nie była przypadkowa. Kilka dni temu Ericsson poinformował, że jest gotów wprowadzić w Polsce technologię 5G. Jego przedstawiciele podpisali w Łodzi porozumienie pilotażowego Programu S5 - Akceleratora Technologii 5G, stworzonego przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną.

5G jest kluczową technologią dla rozwoju Polski i Europy. Nasze małe i średnie przedsiębiorstwa muszą być świadome, jakie możliwości daje im ta technologia. Przede wszystkim gwarancję pozostania konkurencyjnymi wobec innych, europejskich i globalnych, firm – powiedział w trakcie spotkania minister Marek Zagórski. - Cieszy nas, że udział Polski w rozwijaniu tej technologii jest tak duży – dodał szef MC.

Polski zespół Ericssona, prowadzący prace badawczo-rozwojowe w obszarze nowych technologii, jest drugi na świecie pod względem liczby zaangażowanych osób.

Piąta generacja

Co nam da 5G? Inteligentne miasta, korzystające z nowoczesnych technologii dla ułatwienia i ulepszenia życia swoich mieszkańców – to tylko niektóre z możliwych rozwiązań.

Upowszechnienie tej technologii może też ułatwić np. wprowadzenie na drogi całkowicie autonomicznych pojazdów oraz wyposażenie tradycyjnych samochodów w inteligentne systemy bezpieczeństwa.

Ta technologia daje jeszcze więcej możliwości. To m.in. szybsze, stabilniejsze połączenia i o wiele krótsze czasy reakcji sieci niż obecne rozwiązania – mówi minister Marek Zagórski. - Do wdrożenia 5G przygotowuje się cała Unia Europejska, w tym Polska. Kraje skandynawskie są pionierami rozwoju tej technologii na naszym kontynencie. Chcemy korzystać z ich doświadczeń – dodał szef MC.

Sztokholm był drugą skandynawską stolicą, którą odwiedził polski minister cyfryzacji w ostatnich dniach. We wtorek był w Helsinkach. Głównym tematem rozmowy było cyberbezpieczeństwo, 5G, najnowsze technologie z obszaru telekomunikacji i łączności oraz ich wykorzystanie m.in. w przemyśle czy rolnictwie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama