Reklama

Polityka i prawo

Minister cyfryzacji: przyjęcie megaustawy pozwoli korzystać Polakom z szybkiego internetu

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają - powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że wreszcie Internet dotrze na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione.

"Przyjęcie megaustawy to ważny krok, by z szybkiego Internetu mogli korzystać wszyscy Polacy, niezależnie od tego, gdzie mieszkają. To także korzyści dla polskiej gospodarki, która dzięki tym zmianom stanie się bardziej konkurencyjna i jeszcze nowocześniejsza – mówił, cytowany piątkowym komunikacie, minister cyfryzacji.

Zagórski dodał, że "Internet wreszcie dotrze tam, gdzie dziś często go nie ma – na wieś, tereny trudnodostępne i mniej zaludnione".

Jak zaznaczyło MC, dzięki nowym przepisom proces inwestycyjno-budowlany związany z m.in. budową sieci szerokopasmowych będzie krótszy i prostszy. Spadną koszty takich inwestycji poprzez m.in. obniżenie opłat z tytułu zajęcia pasa drogowego aż o 90 proc. Ponadto, operatorzy będą mogli w większym stopniu niż obecnie wykorzystywać istniejącą infrastrukturę techniczną.

Według wiceminister cyfryzacji Wandy Buk "dzięki przyjętym przez Sejm zmianom, operatorom będzie się opłacało podłączać do szerokopasmowego internetu także te gospodarstwa domowe, które - właśnie z uwagi na zbyt wysokie koszty doprowadzenia do nich szybkiej sieci - w tej chwili są wykluczone".

Jak wskazała, "megaustawa nakłada na operatorów telekomunikacyjnych nowe obowiązki w zakresie raportowania danych o poziomach pól elektromagnetycznych w środowisku", a nowe przepisy umożliwią przyznanie dodatkowych środków finansowych na wzmocnienie instytucji odpowiedzialnych za pomiary pól.

Resort poinformował, że ustawa wprowadza sankcje za przekroczenie dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego w środowisku, by ci, którzy obawiają się telefonów komórkowych, mieli pewność, że użytkowane przez operatorów stacje bazowe telefonii komórkowej dotrzymują wymaganych prawem standardów.

Źródło: PAP

Komentarze