Reklama

Polityka i prawo

Mężczyzna udostępnił poprzez Messenger dane osób przebywających na kwarantannie. Skierowano akt oskarżenia

fot. pxhere.com
fot. pxhere.com

Prokuratura Rejonowa w Gnieźnie (woj. wielkopolskie) skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko mężczyźnie, który w kwietniu ub. roku udostępnił za pomocą komunikatora internetowego listę adresów osób objętych kwarantanną na terenie powiatu gnieźnieńskiego.

Jak poinformowano w komunikacie na stronie internetowej Prokuratury Okręgowej w Poznaniu, akt oskarżenia przeciwko Przemysławowi S. podejrzanemu o bezprawne przetwarzanie danych osobowych został przesłany 30 marca do Sądu Rejonowego w Gnieźnie.

W kwietniu ub. roku Przemysław S., pracownik gnieźnieńskiej spółki zajmującej się wywozem odpadów, za pomocą komunikatora internetowego Messenger udostępnił listę adresów około 300 osób objętych kwarantanną na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Gnieźnieński sanepid potwierdził, że lista zawierała aktualne dane.

Prokuratura poinformowała, że pokrzywdzeni w tej sprawie do czasu rozpoczęcia przewodu sądowego mogą złożyć zaświadczenie, iż chcą działać w charakterze oskarżyciela posiłkowego. Każdy pokrzywdzony do zamknięcia przewodu sądowego na rozprawie głównej, może też złożyć wniosek o naprawienie wyrządzonej szkody w całości lub części, a także o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.

Jak informował PAP pod koniec października ub.r. rzecznik Prokuratury Okręgowej w Poznaniu prok. Łukasz Wawrzyniak, podejrzany w tej sprawie mężczyzna przyznał się do stawianych mu zarzutów, ale odmówił składania wyjaśnień.

Za nieuprawnione przetwarzanie danych osobowych Przemysławowi S. grozi grzywna, kara ograniczenia albo pozbawienia wolności do dwóch lat.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama