Reklama

Polityka i prawo

Marek Zagórski nowym ministrem cyfryzacji

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Premier Mateusz Morawiecki potwierdził medialne spekulacje odnośnie nowego ministra cyfryzacji. Zostanie nim Marek Zagórski. Jego nominacja i zaprzysiężenie w Pałacu Prezydenckim we wtorek.

Od 9 stycznia br., czyli gdy odwołana została Anna Streżyńska, Ministerstwo Cyfryzacji nie miało kierującego nim ministra. Konstytucyjny nadzór nad resortem sprawował premier Mateusz Morawiecki, a bieżącymi pracami kierował sekretarz stanu Marek Zagórski. 

Przed nowym ministrem wiele wyzwań. 25 maja w życie wchodzi RODO i dyrektywa NIS, a polskie ustawy wprowadzające te postanowienia nie są gotowe. MC przyznaje, że się nie wyrobi z Ustawą o Krajowym Systemie Cyberbezpieczeństwa, która miała implementować dyrektywę NIS do polskiego porządku prawnego.

Ponadto, według informacji Gazety Wyborczej, nowy minister ma odpuścić cześć kompetencji na rzecz innych ministerstw. Wspomina się o  eZdrowiu, mDokumanetach. Nie wiadomo jak potoczą się losy cyberbezpieczeństwa, ale prawdopodobnie w tym obszarze to MON będzie dominował.

Urodził się 6 sierpnia 1967 r. w Kamieniu Pomorskim. Ukończył Uniwersytet Szczeciński, Wydział Humanistyczny, kierunek Pedagogika oraz podyplomowe studia w zakresie finansów i bankowości w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Żonaty, ma dwoje dzieci.

Od 2009 r. był prezesem zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej. Wcześniej pracował w mediach oraz zarządach i radach nadzorczych spółek prawa handlowego. W latach 2006-2007 był sekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a w latach 1999-2001 – szefem gabinetu politycznego w tym resorcie. Był posłem na Sejm IV kadencji (2001-2005), zasiadał wówczas m.in. w Komisji Finansów Publicznych. W grudniu 2015 roku został powołany na sekretarza stanu w Ministerstwie Skarbu Państwa.

Był członkiem Komisji Papierów Wartościowych i Giełd, Rady Agencji Własności Rolnej Skarbu Państwa i Komitetu Polityki Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. W październiku 2015 r. został ponownie wybrany na posła z listy wyborczej Prawa i Sprawiedliwości, z rekomendacji Polski Razem.

Komentarze