Reklama

Polityka i prawo

Litwa stawia na Ericssona

Fot. Piotrg/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Piotrg/Wikipedia Commons/CC 3.0

Największy operator telekomunikacyjny na Litwie Telia Lithuania poinformował, że Ericsson zmodernizuje jej sieci komórkowe i wprowadzi technologie 5G. Umowa, która została podpisana na 5 lat ma zapewnić społeczeństwu nowe lepsze doświadczenia cyfrowe oraz pozwolić na wydajniejsze operacje sieciowe.

Ericsson stanie się tym samym jednym partnerem dostarczającym technologię dostępu sieci radiowej (RAN) na Litwie. Szwedzki sprzęt zastąpi Huawei od 2021 roku. Litewski operator telekomunikacyjny zamierza jak najszybciej rozpocząć oferowanie usług komercyjnych 5G, wpierw musi jednak poczekać na ogłoszenie aukcji przez miejscowego regulatora. W zeszłym miesiącu Telia Company ogłosiła również strategiczne partnerstwo z firmą Ericsson w Szwecji i Estonii w celu modernizacji swoich sieci 4G i przystosowania ich do 5G.

Nowa sieć ma być 5 razy bardziej oszczędna energetycznie niż poprzednie generacje i być w 100% zasilona odnawialnym źródłami energii. Dan Strömberg, CEO of Telia powiedział, że usprawnienie sieci 4G i wprowadzenie nowej technologii 5G doprowadzi do jakościowego skoku w kilku obszarach: od edukacji, poprzez służbę zdrowia, transport i rozrywkę.

We wrześniu 2020 roku podczas wizyty amerykańskiego sekretarza stanu Michaela  Pompeo na Litwie podpisano deklarację 5G, która w powszechnej opinii wymierzona jest w Huawei.

Szwedzkie firmy Telia i Ericsson sformowały sojusz, którego głównym celem jest rozmieszczenie sieci 5G w regionie. Na razie ich ofertę wybrano w Szwecji, Estonii i Norwegii.

Reklama

Komentarze

    Reklama