Reklama

Polityka i prawo

Litwa: rosyjski wywiad przeniósł się do przestrzeni elektronicznej

Fot.  Macs24/Wikipedia Commons/CC 3.0
Fot. Macs24/Wikipedia Commons/CC 3.0

„Wszystko przenosi się do przestrzeni elektronicznej” stwierdził prezydent Litwy Gitanas Nausėda. Krajowe służby bezpieczeństwa wykryły, że w okresie pandemii koronawirusa nastąpiła aktywizacja wywiadu rosyjskiego w sieci. 

„Obserwujemy obecnie aktywizację głównie instytucji wywiadowczych Rosji” - powiedział na konferencji prasowej litewski prezydent. Zaznaczył jednak, że „w wyniku pandemii znacznie zmniejszyły się możliwości fizycznego wywiadu z powodu ograniczenia kontaktów fizycznych." Wszystko przenosi się do przestrzeni elektronicznej" - dodał

Prezydent Nausėda zaznaczył, że „w obliczu kryzysu zachowywana jest współpraca” z Rosją i Chinami, ale „nie możemy być naiwni i sądzić, że geopolityczne interesy, czy zainteresowania sprawami wewnętrznymi innych państw znikną”.

„Obowiązek naszych służb wywiadowczych i kontrwywiadu polega na byciu przygotowanym na zmieniającą się rzeczywistość i wykrywanie ewentualnych przypadków na wczesnym etapie” - wskazał Nausėda.

Celem środowego spotkania w urzędzie prezydenta Litwy było omówienie zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego w obliczu pandemii koronawirusa.

Na Litwie odnotowano w środę przed południem 255 przypadków koronawirusa, 4 osoby zmarły.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama