Reklama

Polityka i prawo

Kraków już po raz czwarty światową stolicą cyberbezpieczeństwa

Fot. European Cybersecurity Forum - CYBERSEC
Fot. European Cybersecurity Forum - CYBERSEC

Poważna debata na temat cyberbezpieczeństwa powinna być jednym z priorytetów współczesnych społeczeństw – i to nie tylko na poziomie politycznym, czy rządowym, ale także gospodarczym. W Krakowie rusza IV Europejskie Forum Cyberbezpieczeństwa – CYBERSEC 2018. Przez dwa najbliższe dni blisko 1000 gości z całego świata będzie rozmawiać na tematy kluczowe z punktu widzenia zapewnienia bezpieczeństwa sieci i systemów teleinformatycznych. Uczestnicy wypracują także praktyczne rekomendacje, które bezpośrednio będą wpływać na podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa w Europie. 

Słowo cyberbezpieczeństwo będzie odmieniane w trakcie krakowskiej konferencji przez wszystkie przypadki. Wśród tematów konferencji nie zabraknie dyskusji o najważniejszych kwestiach, dotyczących tej problematyki. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji CYBERSEC jest „Zaufanie w Cyberprzestrzeni.”

CYBERSEC na stałe wpisał się w kalendarz najważniejszych wydarzeń na świecie o tej tematyce, a w tym roku formuła wydarzenia rozszerzona została o specjalną edycję CYBERSEC w Brukseli. Nasza konferencja stała się ważnym punktem odniesienia dla europejskiej debaty na temat cyberbezpieczeństwa. Dla nas kluczowe jest jednak to, że tu, w Krakowie, udaje się wypracować praktyczne rekomendacje, które w kolejnych miesiącach po konferencji stają się podstawą wielu rozwiązań, podnoszących nasz poziom bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni. Po trzech edycjach możemy to powiedzieć z całą pewnością

Izabela Albrycht - prezes Instytut Kościuszki

Jednym z najistotniejszych tematów, poruszanych w trakcie tegorocznego spotkania, będzie zaproponowana m.in. przez Instytut Kościuszki Inicjatywa Cyfrowego Trójmorza, której celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa w Europie Środkowo-Wschodniej i przyspieszenie transformacji cyfrowej. Nie zabraknie również dyskusji na temat współpracy USA z państwami regionu Europy Środkowej i Wschodniej w kontekście przyjętej niedawno przez administrację Prezydenta Trumpa „National Cyber Strategy”, pierwszego od 2003 roku dokumentu administracji amerykańskiej całościowo opisującego strategię cybernetyczną USA.

Dyskusje w trakcie konferencji zawsze są aktualne i zawsze dotyczą tego, co w cyberbezpieczeństwie jest najważniejsze. Współpraca państw naszego regionu w dziedzinie bezpieczeństwa informatycznego i rozwoju cyfrowego będzie bez wątpienia jednym z najważniejszych tematów. Nasza konferencja doskonale wpisuje się w światowe trendy. Chcemy, by z Krakowa po raz kolejny popłynął mocny sygnał o potrzebie traktowania kwestii cyberbezpieczeństwa priorytetowo zarówno przez prywatne firmy i sektor organizacji pozarządowych, jak również na poziomie politycznym i rządowym.

Izabela Albrycht - prezes Instytut Kościuszki

W tegorocznej konferencji wezmą udział m.in. Antonio Missiroli, zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa (będzie to pierwsza jego wizyta w naszym kraju); Jadwiga Emilewicz – Minister Przedsiębiorczości i Technologii; Marek Zagórski – Minister Cyfryzacji; Tomasz Zdzikot – Wiceminister Obrony Narodowej odpowiedzialny za cyberobronność, John Frank – wiceszef Microsoft; Ambassador Marina Kaljurand - była minister spraw zagranicznych Estonii, przewodnicząca Global Commission on the Stability of Cyberspace; Melissa Hathaway – była doradczyni George’a W. Busha i Baracka Obamy ds. cyberbezpieczeństwa; Ambasador Sorin Ducaru – były zastępca sekretarza generalnego NATO ds. nowych wyzwań bezpieczeństwa; pracownik naukowy Hudson Institute, Katie Moussouris – najbardziej znana hackerka i pionierka bug bounty, mających na celu szukanie luk bezpieczeństwa w oprogramowaniu komputerowym, założycielka i CEO Luta Security; Edna Conway – Chief Security Officer, Global Value Chain w Cisco; Pablo Chavez wiceprezes Google Cloud, a także Mary-Jo de Leeuw, współzałożycielka i wiceprezes Women in Cyber Security Foundation.

W tym roku konferencji towarzyszyć będzie wystawa „Cyfry Kody Szyfry – 100 Lat Niepodległej”, przybliżająca wkład Polaków w rozwój matematyki, kryptologii i informatyki, a tym samym popularyzująca historię Polski w setną rocznicę odzyskania niepodległości. Jej oficjalne otwarcie zaplanowano na dzisiejszy wieczór. Gościem specjalnym wydarzenia będzie Sir Dermot Turing, który przy okazji CYBERSEC promował będzie swoją najnowszą książkę „X,Y&Z, The Real Story of How Enigma was Broken”, w której opisuje historię prac nad złamaniem niemieckich szyfrów przez polskich kryptologów. Na uroczystości nie zabraknie również rodziny polskich kryptologów, którzy odpowiadali za złamanie Enigmy: Pani Janiny Sylwestrzak – córki Mariana Rejewskiego, Pana Jan Różyckiego – syna Jerzego Różyckiego, oraz Pani Marii Bryszak – siostrzenicy Henryka Zygalskiego.

Komentarze