Reklama

Polityka i prawo

KPRM: od 2 sierpnia dowody osobiste z odciskami palców

fot. KPRM
fot. KPRM

Nowe dowody osobiste z odciskami palców i odręcznym podpisem właściciela będą obowiązywać od 2 sierpnia br. - podała w poniedziałek w komunikacie Cyfryzacja KPRM. Ze starego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność - dodała.

Wydział promocji polityki cyfrowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przypomniał, że zmiana wynika z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE 2019/1157 z 20 czerwca 2019 r. Chodzi m.in. o ujednolicenie krajowych przepisów w tym zakresie.

"Z dotychczasowego dowodu będzie można korzystać do czasu, aż minie jego ważność. Nowe dokumenty będą wydawane osobom, których dowody tracą ważność po 2 sierpnia lub które kończą 18 lat. Wymiana wszystkich dowodów na nowe potrwa 10 lat" - podano w komunikacie.

Jak wskazał cytowany w komunikacie minister Marek Zagórski, zmiany, które wejdą w życie mają dla nas słodko-gorzki smak. "Z jednej strony nowy dowód będzie bardziej bezpieczny, jego warstwa elektroniczna będzie dawała jeszcze więcej możliwości. Jednak z drugiej strony nowy rodzaj dowodu nie będzie pozwalał na składanie wniosków online" - podał.

Kancelaria poinformowała, że wszystkim, którzy przez internet chcieliby złożyć wniosek o dowód osobisty, zostało na tę czynność 111 dni. "Jest to związane ze zmianą zawartości warstw graficznej i elektronicznej wydawanych dokumentów tożsamości. Wszystkie państwa członkowskie zostały zobligowane do umieszczania w nich odcisków palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznego podpisu posiadacza dowodu (w warstwie graficznej). Zarówno odciski palców, jak i podpis trzeba będzie zostawić w urzędzie. A to oznacza, że zniknie możliwość składania elektronicznych wniosków o dowód osobisty" - wyjaśniono.

Wskazano, że składanie online wniosku o dowód osobisty będzie możliwe tylko w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia, bo od nich odciski palców nie będą pobierane.

Kancelaria dodała, że we wtorek Sejm zacznie prace nad przygotowywanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji projektem zmian w ustawie o dowodach osobistych, która wprowadza je do polskiego porządku prawnego.

Przypomniała, że w tym roku dowód osobisty powinno wymienić 1 mln 546 tys. 700 Polaków, którym kończy się ważność aktualnego dokumentu. Ponad 358 tys. osób w 2021 roku skończy 18 lat – większość z nich będzie wnioskować o pierwszy „dorosły” dowód.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze