Reklama

Polityka i prawo

Korea Płd. jako pierwsza uruchomi usługi łączności 5G

Fot. Pexels
Fot. Pexels

Korea Południowa jako pierwsza uruchomi usługi łączności 5G, wyprzedzając rywalizujące w tej kwestii Stany Zjednoczone oraz Chiny. Uruchomienie komercyjnej sieci 5G zaplanowano na piątek.

Według wiceprezesa głównego południowokoreańskiego dostawcy usług łączności komórkowej SK Telecom Ryu Young-sanga "fakt, iż krajowe firmy telekomunikacyjne mogą zapewnić swoim klientom usługi i sieć spełniające ich wysokie oczekiwania wobec standardu połączeń i jakości obrazu jest bardzo istotny". Jak podkreślił Ryu, łączność nowej generacji 5G zmieni rzeczywistość m.in. w branży gier i pozwoli na strumieniowanie ich treści z minimalnym opóźnieniem.

Technologia łączności 5G pozwala na transmisję danych 20-krotnie (a czasami nawet 100-krotnie) szybszą, niż sieci LTE (4G), a także na lepsze wsparcie działania technologii takich jak sztuczna inteligencja czy wirtualna rzeczywistość, które wymagają połączenia gwarantującego minimalne opóźnienia przekazu.

Operatorzy telekomunikacyjni z Korei Południowej według Reutera wydali miliardy dolarów na marketing usług 5G. Podczas środowej prezentacji firmy SK Telecom wystąpiły gwiazdy muzyki K-pop i złoty medalista olimpijski, którzy stali się pierwszymi klientami korzystającymi z nowych usług telekomunikacyjnych tego operatora.

SK Telecom współpracuje przy rozwoju swoich usług z firmą SK Hynix zajmującą się produkcją podzespołów elektronicznych nad projektem budowy pierwszej fabryki, która będzie działać w oparciu o połączenie z siecią 5G i będzie w bardzo dużym stopniu zdigitalizowana - poinformował na konferencji Ryu.

Operator spodziewa się, że do końca 2019 roku z usług łączności nowej generacji będzie korzystało około miliona klientów. Z sieci komórkowej kontrolowanej przez firmę w całym kraju korzysta obecnie 27 mln osób - podał Reuters.

Rywalizująca z SK Telecom mniejsza firma - KT Corp - zapowiedziała, że obniży ceny swoich abonamentów na usługi LTE i umożliwi klientom korzystanie z nielimitowanego transferu danych, a także systemu ratalnego na zakup urządzeń przygotowanych do obsługi łączności 5G.

Agencja przypomina, że pierwszy telefon przystosowany do łączności z siecią nowej generacji w lutym pokazał Samsung - to model Galaxy S10 5G, ze zginanym ekranem, kosztujący około 2 tys. dolarów.

Według Reutera w USA sieć 5G zostanie otwarta dla komercyjnego użytku 11 kwietnia przez operatora Verizon.

Źródło:PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama