Reklama

Polityka i prawo

Komisja Europejska organizuje hackathon wymierzony przeciwko kryzysowi Covid-19

Fot. Daudi mukiibi/Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. Daudi mukiibi/Wikipedia Commons/CC 4.0

Komisja Europejska i Europejska Rada ds. Innowacji (EIC) organizują hackathon #EUvsVirus. W piątek i weekend jego uczestnicy pracować będą nad innowacyjnymi rozwiązaniami, które ułatwią mieszkańcom radzenie sobie z kryzysem wywołanym pandemią Covid-19.

Udział w wydarzeniu zadeklarowało ponad 12 tys. developerów i programistów z 27 krajów członkowskich oraz innych państw. Przez trzy dni skoncentrują się oni na opracowaniu szeregu szybkich i skutecznych rozwiązań w kilku kategoriach, m.in. w zakresie tematyki zdrowia, zachowania ciągłości pracy, realizowania obowiązków zawodowych i szkolnych w sposób zdalny, tematyki spójności społecznej i politycznej czy cyfryzacji finansów.

Patronat nad wydarzeniem objęła komisarz UE ds. innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel. Wydarzenie zorganizowane przez EIC we współpracy z państwami członkowskimi przyciągnęło - jak zapewnia Komisja - zarówno innowatorów, aktywistów, jak i inwestorów.

"Hackathon #EUvsVirus jest świetnym przykładem europejskiego ducha współpracy. To pokazuje, że w sytuacji kryzysu jesteśmy w stanie stanąć razem i wspólnie pracować nad tym, żeby pokonać wirusa. Chcę podziękować wszystkim tym, którzy są skłonni poświecić swój wolny czas, energię i doświadczenie" - powiedziała w oświadczeniu komisarz Gabriel.

Najlepsze rozwiązania przedstawione zostaną na stworzonej przez EIC stronie COVID Platform, która uruchomiona zostanie 27 kwietnia. Zadaniem platformy będzie m.in. ułatwienie komunikacji pomiędzy szpitalami i ośrodkami zdrowia a inwestorami i funduszami z całej UE. Przebieg hackathonu można śledzić na żywo stronie: www.euvsvirus.org.

W inauguracji wydarzenia wezmą udział wysocy urzędnicy unijni, w tym Luca Jahier, przewodniczący komitetu Społeczno-Ekonomicznego i Apostolos Tzitzikostas, przewodniczący Europejskiego Komitetu Regionów. 

Źródło:PAP

Komentarze