Reklama

Polityka i prawo

Komedia sposobem na walkę z radykalizacją

Fot. IFB member/Wikipedia Commons/CC 4.0
Fot. IFB member/Wikipedia Commons/CC 4.0

W Lyonie we Francji odbyło się spotkanie Europejskiej Partii Ludowej  w Parlamencie Europejskim. Jednym z gości był Humza Arshad, który przedstawił jak za pomocą komedii i satyry przeciwdziałać radykalizacji.

Prowadzi on na YouTube kanał, w którym zamieszcza zabawne filmiki wyśmiewające radykałów i ekstremistów. Cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony młodych ludzi, śledzi go 400 tys. osób Humza mówił, że poruszyła go historia 3 młodych dziewczyn ze wschodniego Londynu, które udały się do Syrii żeby zostać pannami młodymi dżihadu. Swoją popularność zawdzięcza cyklowi o młodym brytyjskim muzułmaninie pochodzenia pakistańskiego.

Humza blisko współpracuje ze Scotland Yardem organizując spotkania w całym Londynie, na którym przedstawia swoje produkcje. W ciągu półtora roku miało dojść do 130, w tych szkołach i miejscach, które określane są jako najbardziej podatne na radykalizację. Do jednej z nich uczęszczał sławny Jihadi John.  Łatwiej mu jest dotrzeć do młodych ludzi niż oficerom policji, którzy przychodzą ubrani w mundury, szczególnie wśród muzułmanów i imigrantów. Humza stara się pokazywać negatywne strony radykalizacji zarówno podczas spotkań z młodzieżą jak i w swoich produkcjach. Humza w swoich produkcjach porusza również problem islamofobii panującej w Wielkiej Brytanii.

Został on wybrany przez YouTube jako ambasador programu “Creators for Change”, który jest częścią globalnej platformy, której głównym zadaniem jest walka z nienawiścią, ekstremizmem I ksenofobią poprzez promowanie świadomości, tolerancji i empatii.

Komentarze