Reklama

Polityka i prawo

Kolejna chińska firma na czarnej liście Trumpa?

Fot. Staff Sgt. Tony Harp/U.S. Air National Guard/Domena publiczna
Fot. Staff Sgt. Tony Harp/U.S. Air National Guard/Domena publiczna

Po nałożeniu sankcji na chiński koncern Huawei Stany Zjednoczone mogą zdecydować o podobnym kroku wobec pochodzącej z ChRL firmy Hikvision, produkującej systemy dla monitoringu wideo - podała w środę agencja Reutera.

Możliwe ograniczenia miałyby objąć możliwość nabywania przez Hikvision amerykańskich technologii. Firmy z USA chcące współpracować z tym chińskim podmiotem zobowiązane byłyby również do uzyskania zgody administracji rządowej, np. w zakresie sprzedaży komponentów - podaje Reuters powołując się na wcześniejsze doniesienia gazety "New York Times".

Przedstawicielka firmy Hikvision cytowana przez agencję Reutera stwierdziła, że czipy wykorzystywane przez tę firmę są szeroko dostępne na rynku i większość ich dostawców działa na terenie Chin. Jak dodała, Hikvision nie została poinformowana oficjalnie o jakichkolwiek zamiarach dot. wpisania firmy na czarną listę przez amerykańską administrację. Biały Dom nie odniósł się do pytań dziennikarzy w związku ze sprawą.

Firma Hikvision wyceniana jest obecnie na 37 mld dol. Sama określa się jako największy producent sprzętu do monitoringu. Produkty Hikvision wykorzystywane są m.in. do monitoringu miejsc publicznych w ChRL. Siedziba koncernu mieści się w Hangczou

Źródło: PAP

Komentarze