Reklama

Polityka i prawo

Kiedy Julian Assange otrzyma decyzję odnośnie ekstradycji?

fot. annejanethomas / Flickr / CC BY 2.0
fot. annejanethomas / Flickr / CC BY 2.0

Decyzja w sprawie ewentualnej ekstradycji do USA Juliana Assange’a, założyciela demaskatorskiego portalu WikiLeaks, zostanie podjęta 4 stycznia 2021 roku - poinformowała w czwartek prowadząca sprawę sędzia londyńskiego sądu.

Sędzia Vanessa Baraitser oświadczyła również, że o ile nie zostanie złożony kolejny wniosek o zwolnienie Assange'a za kaucją, ma on pozostać w londyńskim więzieniu Belmarsh, w którym obecnie jest przetrzymywany. Do czasu ogłoszenia orzeczenia co 28 dni ma pojawiać się przed sądem za pośrednictwem łącza wideo.

Władze USA zarzucają Assange'owi nielegalne zdobycie i ujawienie setek tysięcy tajnych dokumentów. Amerykańska prokuratura domaga się ekstradycji Australijczyka w związku z 18 zarzutami, które mu postawiła. Dotyczą one m.in. spiskowania z analityczką wojskową Chelsea Manning (ówcześnie znaną jako Bradley Manning) w celu włamania się do komputerów Pentagonu, a także publikacji w 2010 roku na WikiLeaks setek tysięcy wykradzionych w ten sposób dokumentów. Assange'owi grozi do 175 lat więzienia.

Rozprawa ekstradycyjna Assange'a zaczęła się w lutym, ale już w marcu została odłożona z powodu pandemii koronawirusa. Wznowiono ją na początku września. Wówczas informowano, że przesłuchania potrwają cztery tygodnie, a decyzja w sprawie ekstradycji spodziewana jest po kolejnych kilku tygodniach. 

Reklama

Komentarze

    Reklama