Reklama

Polityka i prawo

Kabel podmorski Google połączy Europę z USA

Fot. Christopher Lange/southcom.mil
Fot. Christopher Lange/southcom.mil

Google zapowiedział budowę nowego podmorskiego kabla telekomunikacyjnego, który ma połączyć wschodnie wybrzeże USA z Wielką Brytanią oraz Hiszpanią - informuje brytyjski nadawca publiczny BBC.

Kabel, którego uruchomienie zostało zaplanowane na 2022 rok, ma być wykonany z użyciem nowych technologii, które według firmy zapewnią wyraźną poprawę przepustowości i jakości łącza. Przewód połączy Nowy Jork z miastem Bude w Kornwalii, a jego druga odnoga - z Bilbao w Hiszpanii.

Według cytowanych przez BBC szacunkowych danych Google'a przez podmorskie kable telekomunikacyjne przechodzi obecnie ok. 98 proc. danych przesyłanych drogą internetową.

Nowy transatlantycki kabel telekomunikacyjny ma zostać nazwany Grace Hopper, ku czci zmarłej w 1992 roku pionierki amerykańskiej informatyki, a zarazem oficera amerykańskiej marynarki wojennej w stopniu kontradmirała. Będzie to już czwarty stanowiący wyłączną własność Google'a kabel podmorski. Zwykle ten rodzaj infrastruktury jest budowany przez konsorcja kilku lub kilkunastu firm telekomunikacyjnych.

Zdaniem cytowanego przez BBC analityka rynku telekomunikacyjnego z firmy IDC, Johna Delaneya, "budowa własnych kabli umożliwia firmie wybór ich optymalnego przebiegu" dostosowanego m.in. do położenia pozostałych kluczowych elementów infrastruktury technologicznej. Zdaniem eksperta kolejną zaletą posiadania własnej sieci przesyłu danych jest obniżenie kosztów operacyjnych działalności o opłaty za użytkowanie magistral telekomunikacyjnych firm trzecich, co w wypadku Google'a jest szczególnie istotne, gdyż firma "potrzebuje stale rosnącej przepustowości transatlantyckiego przesyłu danych".

W związku z ogromnym wzrostem ruchu w internecie spowodowanym pandemią COVID-19 również inne firmy są zainteresowane inwestowaniem w podmorską infrastrukturę przesyłu danych.

W maju br. Facebook, który wspólnie z Microsoftem posiada już działający od lutego 2018 r. transatlantycki kabel Marea łączący USA z Hiszpanią, ogłosił projekt budowy podmorskiego kabla telekomunikacyjnego wokół Afryki o długości 37 tys. kilometrów. Ma on zostać ukończony do 2024 roku.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama