Reklama

Polityka i prawo

IS-Wireless inicjuje międzynarodową współpracę na rzecz budowy 5G na świecie w modelu otwartym

graf. IS-Wireless
graf. IS-Wireless

Polska firma IS-Wireless, która specjalizuje się w dostarczaniu rozwiązań sieciowych 5G, chce zjednoczyć międzynarodowe środowisko biznesu oraz nauki wokół współpracy na rzecz budowy sieci nowych generacji w modelu otwartym. 27 maja br. inicjuje pierwsze spotkanie na ten temat, które ma być fundamentem do przyszłego współdziałania przedsiębiorstwa z zagranicznymi partnerami.

"Chcemy rozmawiać z firmami telekomunikacyjnym i technologicznymi, w tymi globalnymi liderami tej branży, o wspólnym podejściu do budowy sieci 5G oraz razem wymieniać się doświadczeniami i wiedzą w tym zakresie" – mówi prezes IS-Wireless Sławomir Pietrzyk. Dlatego jego firma 27 maja organizuje pierwszą międzynarodową konferencję na ten temat. Jej uczestnicy spotkają się drogą online pod hasłem „5G Made Together – Creating future with open ecosystems”.

Debata połączona z prelekcjami ekspertów ma na celu zebranie w jednym miejscu liderów rynku z całego świata działających w obszarze technologii Open RAN po to, by wspólnie szukać możliwości do przyszłej współpracy. Prezes Pietrzyk przyznaje, że w ten sposób firma chce nie tylko poszerzać grono partnerów, ale i zainicjować powstanie w tej części świata ekosystemu działającego na rzecz modeli otwartych w budowaniu sieci nowych generacji. – Chcemy rozmawiać z partnerami o wyzwaniach, jakie stoją przed Open RAN Wave 2.0, zwłaszcza chcemy być aktywni w obszarze cyberbezpieczeństwa, stąd np. pomysł dotyczący certyfikacji rozwiązań OpenRAN, o którym będziemy mówić podczas konferencji – dodaje Sławomir Pietrzyk.

Eksperci IS-Wireless przekonują, że sieć piątej generacji w modelu Open RAN może zrewolucjonizować cały rynek, ponieważ oznaczać to będzie odejście od dotychczasowego podziału rynku pomiędzy największych graczy. A co za tym idzie, to ogromny potencjał dla wielu firm, które mają swoje własne innowacyjne rozwiązania i chcą nimi globalnie konkurować. Organizatorzy konferencji zauważają, że Open RAN jest kierunkiem zadeklarowanym przez czołowych europejskich operatorów oraz liderów państw, np. Kanclerz Niemiec Angeli Merkel. Jednocześnie do obsługi tego rosnącego globalnego rynku staje niewiele europejskich dostawców technologii. ­– To stwarza ogromną niszę rynkową i szanse dla naszej firmy – przyznaje prezes Sławomir Pietrzyk.

Rozmowa o współpracy i technicznych aspektach Open RAN

Podczas konferencji swoje prelekcje zapowiedziało 12 ekspertów. Będą to przedstawiciele takich firm jak Deutsche Telekom, IBM, VMware, Ofcom, HPE, Comarch, Marvell, Cablefree oraz Bitspiration Booster. W spotkaniu uczestniczyć będzie również Robert Kośla, dyrektor departamentu cyberbezpieczeństwa w KPRM.  – W dużej mierze wydarzenie będzie się skupiać na technicznych aspektach budowy sieci piątej generacji oraz kwestiach z nią związanych, jak choćby cyberbezpieczeństwo. Sądzę, że dobór prelegentów pozwoli, byśmy wszyscy się czegoś od siebie dowiedzieli, co może przełożyć się na to, że razem pomyślimy o szansach, jakie daje współpraca – mówi Sławomir Pietrzyk.

Oprócz technicznych aspektów, eksperci podczas debaty zastanowią się m.in. nad tym, jak rozwija się sieć 5G na świecie, gdzie proces przebiega bezproblemowo, a gdzie jest opóźniony, jak bezpieczna może stać się sieć nowej generacji oraz dlaczego Open RAN jest modelem przyszłości oraz czy rynek telekomunikacyjny jest gotowy na nadchodzące zmiany.

Organizator konferencji, firma IS-Wireless, w kwietniu zapowiedziała, że w drugiej połowie roku uruchomi pierwszą sieć piątej generacji opartej o polską technologię. Firma będzie wdrażać polskie rozwiązanie na całym świecie. Strategiczny cel firmy to przejęcie w ciągu najbliższych trzech lat nawet 5 proc. całego globalnego rynku Open RAN.  

Więcej informacji o konferencji można znaleźć na stronie www.5gmadetogether.com.

Informacja prasowa organizatora

Komentarze